Orbán má problém: Buď splní tři podmínky, nebo evropští lidovci vyloučí Fidesz

Maďarský premiér Viktor Orbán (Wikimedia)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Wikimedia

Evropská lidová strana (ELS) v pondělí zahájila proceduru, na jejímž konci by mohla být maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána vyloučena z jejích řad.

Lídr ELS Manfred Weber ovšem Orbánovi nechal únikovou uličku. Předeslal, že ukončení členství se jeho strana může vyhnout při splnění tří podmínek.

Předseda Fidesze a premiér Viktor Orbán musí „okamžitě a trvale ukončit kampaň proti Bruselu“.

Orbán se musí členským stranám EPP omluvit.

Orbán musí zajistit pokračování přítomnosti Středoevropské univerzity (CEU) v Budapešti.

O vyloučení Fideszu se podle informací AFP bude hlasovat poté, co o to požádalo dvanáct členů ELS z devíti členských zemí Evropské unie, a byla tak splněna podmínka potřebná pro vyvolání hlasování. Jasno by mělo být 20. března.
Maďarský premiér Viktor Orbán se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s některými členy ELS kvůli kampani své vlády, která spojuje předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic. Evropská komise minulý týden zveřejnila rozbor jednotlivých bodů kampaně, které označila za „výmysly“.

„Vyloučení nebo pozastavení členství Fideszu požaduje dvanáct členů ELS z devíti zemí. O této otázce se bude diskutovat na politickém shromáždění 20. března. Rozhodnutí náleží všem členům ELS a já výsledek debaty nemohu předjímat,“ uvedl v pondělí předseda evropských lidovců Joseph Daul.

www.euroskop.cz

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]