Orbán upevňuje moc. Může neomezeně vládnout pomocí dekretů

Maďarský premiér Viktor Orbán (morasta.it)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: morasta.it

Maďarský parlament schválil zákon o stavu nouze, jímž si tamní populistický vůdce Viktor Orbán přisvojuje další významný podíl na moci. Parlament dosud musel každých 15 dní potvrzovat, že přetrvává nebezpečí. Tato podmínka nyní padla a Orbán může po neomezenou dobu a bez kontroly parlamentu vládnout prostřednictvím dekretů.

Oficiálně má předmětný zákon Orbánově vládě dát volnou ruku v boji s pandemií koronaviru a související krizí. Maďarský populistický autoritář ale čelí podezření, že mu ve skutečnosti jde o další upevňování jeho moci. Kromě maďarské opozic ho za to kritizuje i Evropská rada a Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Vyhlášený stav nouze umožňuje vládě výrazně okleštit občanské svobody, ale i zrušit volby. Za šíření „falešných zpráv“ či za „maření opatření pro boj s epidemií“ hrozí až pět let vězení. Novináři proto varují před dalším omezením svobody médií. Parlament už na vládu prakticky nemá vliv. Vláda smetla požadavek opozice, aby byl zákon o nouzovém stavu časově ohraničený. Ministryně spravedlnosti proti opozici namítala, že není známo, jak dlouho stávající situace potrvá. Předmětné nařízení předpokládá prodloužení vlády prostřednictvím dekretů do konce roku, ve skutečnosti ji ale nijak neohraničuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]