Maďarská opozice chce v říjnových komunálních volbách prolomit letitou nadvládu strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tak trochu podle hesla „pod svícnem je největší tma“. Pomalý obrat poměrů v Maďarsku by měl začít v Budapešti, odkud Orbán skrze parlament opanoval celou zemi – i díky změnám v soudnictví, ve volebních zákonech či v maďarském mediálním systému.
Na poměry současného Maďarska je Budapešť slabým místem Orbánovy mašiny jménem Fidesz. Ovšem „slabým“ jen ve velkých uvozovkách. Při letošních volbách do Evropského parlamentu získalo vládní hnutí v metropoli „pouze“ 41 procent hlasů, zatímco jeho celostátní podpora sahala k 53 procentům.
Tak vysoko dosáhl Fidesz v Budapešti i přesto, že právě maďarská metropole byla na přelomu loňského a letošního roku dějištěm masových demonstrací proti Orbánově vládě.
To, že hnutí premiéra už řadu let válcuje oponenty, není dáno jen charismatickou silou samotného Viktora Orbána. Ten je u moci nepřetržitě posledních devět let a za tu dobu stihl změnit ústavu, překreslit volební obvody i převést většinu médií do provládního tábora.
Nezávislost? Leda na pumpě
Lidé žijící mimo velká města v Maďarsku prakticky nemají jak se dostat k nezávislému tisku, popsala loni v rozhovoru pro HlídacíPes.org odbornice na ekonomiku médií z Korvínovy univerzity v Budapešti Agnes Urbánová.
„Máme sice některé nezávislé politické týdeníky, ty ale čte jen úzká skupina intelektuálů. A navíc je těžké si je na venkově vůbec koupit. Třeba já když jedu na chalupu, ty týdeníky prostě v naší vesnici nekoupím, musím je sehnat buď v Budapešti nebo na benzínce,“ komentovala situaci v Maďarsku Urbánová.
To bylo v prosinci 2018, pár týdnů poté, co majitelé deseti mediálních domů v Maďarsku převedli svá média do rukou mediální nadace blízké Orbánovi.
I když šlo většinou o média, která už předtím byla přímo či nepřímo pod kontrolou vlády, celý krok byl dalším upevněním kontroly premiéra a s ním spřízněných podnikatelů nad mediálním prostředím v zemi.
Proč se tedy naděje opozice upínají právě k říjnovým komunálním volbám v Budapešti?
Jednotní jako nikdy dřív?
Po dlouhých letech, kdy opoziční strany nebyly schopné najít společnou řeč a postavit jednotného kandidáta proti politikům Fideszu, to letos má být konečně jinak.
Jak popsal server Politico, opozice se na letošní volby připravovala i sérií veřejných debat a „primárkami“, ve kterých obyvatelé Budapešti mohli vybrat svého favorita ze tří opozičních kandidátů.
Výsledkem je vyzyvatel s podporou několika opozičních stran – Gergely Karácsony, 44letý dosavadní starosta jednoho z budapešťských obvodů.
Má za sebou tři liberální strany včetně socialistů a zelených, a naopak ultrapravicová strana Jobbik proti němu nepostaví vlastního kandidáta. „Ještě před pár lety něco nepředstavitelného,“ komentoval jednotu opozice proti Fideszu pro server Politico Karácsony.
Americký deník New York Times loni upozornil na to, že v maďarských volebních okrscích po celé zemi je běžné, že si těsná většina lidí přeje konec vlády Fideszu, neexistuje ale politická strana, za kterou by se jednotně mohli postavit.
Ilustroval to příkladem centrální městské části Budapešť 1, kde by podle modelu think tanku „Společná země“ (Közös Ország) vyhrála opozice nad Fideszem v poměru 54:36, pokud by sestavila společnou kandidátku.
Protože se to ale dosud nedařilo, vládne nejen v centru Budapešti stále Orbánovo hnutí či politici s jeho podporou.
Turci to taky zvládli…
Budapešť 1 je podle New York Times také jedním z příkladů volebního inženýrství, které po roce 2011 v zemi prováděla Orbánova vláda – volební obvod se táhne podél širokého toku Dunaje a přidává konzervativní část města na západním břehu řeky k té méně vyhraněné na opačné straně. Výsledek – pro opozici je těžší tu vyhrát.
Opozice se i tak vidí „nejjednotnější za poslední roky“, s šancí uspět nejen v části budapešťských obvodů, ale i v některých městech v regionech.
Kandidát na starostu maďarské metropole Gergely Karácsony nedávno navštívil Istanbul a tamního čerstvě zvoleného starostu ocenil jako příklad pro Budapešť.
Vítězství Ekrema İmamoğlu posílilo tureckou opozici vůči prezidentovi Erdoganovi. Poté, co turecká volební komise nařídila opakování březnových voleb v Istanbulu, vyhráli opoziční republikáni i druhý souboj o klíčové a nejbohatší turecké město v červnu.
Karácsony by chtěl istanbulský scénář zopakovat i v Maďarsku a tažení proti Orbánovi zahájit právě tím, že ho připraví o hlavní město.
Proti němu ale zatím mluví jak průzkumy, tak zmiňovaný fakt, že má Orbán pod palcem mediální scénu v Maďarsku, což opozici brání oslovit víc voličů. Negativně by podporu opozice mohla ovlivnit i obava části venkovských voličů, že jejich region to od vlády později „schytá“, když nebudou hlasovat pro Orbána.
Orbánova vláda přesto nenechává nic náhodě. Ještě do voleb, do konce září, chce lidem plošně rozdávat poukázky na zaplacení účtů za elektřinu a plyn.
Poukázky v hodnotě 9000 forintů (asi 700 korun) má dostat každý důchodce v Maďarsku. Rozdělování voucherů má začít právě v Budapešti, později má přijít na řadu venkov. Hlasovat budou Maďaři 13. října.
Článek vyšel na serveru HlídacíPes.org