Orbánovské Maďarsko jako počítačová hra očima české režisérky

repro trailer Iluze

Ve filmu nemůže chybět ani Orbánův obdivovatel Andrej Babiš. | FOTO: repro trailer Iluze

Maďarsko. Jedno z prvních center hroucení komunistických režimů ve střední Evropě. Právě z Budapešti k nám na sklonku 80. let zavál svobodný vítr v době, kdy v Praze ještě otěže moci držela v rukou Jakešova KSČ. Po třech desetiletích Maďarům znovu vládne autoritářský režim. 

Dokument mladé české režisérky Kateřiny Turečkové nazvaný Iluze ilustruje poměry v zemi formou počítačové hry. Pohled na život v Orbánovském Maďarsku nabízí pomocí témat jako jsou nedostatečná zdravotní péče, cenzura nebo faktický zákaz působení Středoevropské univerzity v Budapešti.

Její zakladatel, finančník a filantrop George Soros, je pro současný režim nepřítelem číslo jedna. Podle kritiků maďarská vláda od nástupu Orbána k moci trvale omezuje svobodu slova. Zároveň je obviňována z uzurpování moci, vazeb na Rusko nebo z rozdmýchávání protiimigračních nálad.

Snímek Iluze stylizovaný do počítačové hry v říjnu viděli návštěvníci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Autorka v jednotlivých levelech předkládá názory oponentů Orbánovy administrativy. Stoupencům premiéra Turečková, která strávila rok na studijním pobytu v Budapešti, prostor nedala. V lednu se dokument objeví v kinech po celé republice v rámci projektu Česká radost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected].com

Revue Forum Banner