Organizátoři demonstrace na Václavském náměstí se hlásí k podivnému antiglobalizačnímu hnutí

Demonstrace hnutí Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (3. 9. 2022) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Demonstrace hnutí Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (3. 9. 2022) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Většina českých médií loajálních k naší republice, demokracii a právnímu státu komentovala v posledních dnech politický profil proruských organizátorů podivné demonstrace, která se uskutečnila v sobotu 3. září na Václavském náměstí v Praze pod heslem „Česká republika na 1. místě“. Málo se však hovoří o tom, že tato staronová forma proruské manipulace má i svou globální dimenzi.

Účastníci sešlosti, prokazatelně organizované proruskými živly, se dušují, že přišli vyjádřit svůj strach z energetické krize a nesouhlas s vládou, která pro ně údajně nedělá nic. Vzkazují nám, že přece není důležité, kdo a co hřímal na tribuně, natož aby snad četli prohlášení, které měla demonstrace podpořit.

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí (3. 9. 2022) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Ve svém hněvu a neodpovědnosti zaštítili evidentně proruský fašistický program svolavatelů, kteří chtějí spolupráci Česka s Ruskem, přestože Rusko označuje naši republiku za nepřítele a vede agresivní válku proti Ukrajině. Propagují „vojenskou neutralitu“ a „politickou samostatnost“, tj. naše vystoupení z NATO a EU.

A hlavně odmítají „plánované ředění národa“, které se prý děje skrze přijímání ukrajinských uprchlíků. Pokud někdo z těchto „slušných lidí“, nespokojených se svým životem a naší společností, vyslechl z pódia ony nebezpečné bláboly a neodešel, poněvadž jen demonstroval svůj hněv, pak je bohužel oním příslovečným „užitečným idiotem“.

Organizátorské duo Jiří Havel – Ladislav Vrabel už svolává další demonstraci na 28. září, tentokrát na Staroměstské náměstí, předpokládá rovněž další masovou manifestaci nespokojenosti 28. října na Václavském náměstí v Praze. Cílem je demise Fialovy vlády.

Nemělo by proto zapadnout, že podivné hnutí „Česká republika na 1. místě“, deklarující na svém webu, že „nadešel nejvyšší čas se spojit a společně bojovat o budoucnost naší země“, se hlásí i k jakémusi zastřešujícímu globálnímu hnutí s názvem Reignite World Freedom (v české verzi Znovu nastartujte světovou svobodu). A to se pod heslem Global Walkout vymezuje proti tzv. „globální agendě“. Iniciátorkou poněkud mysteriózního podniku je americká investiční bankéřka Catherine Austin Fitts (*1950), která se snaží zažehnout jakési globální antiglobalizační hnutí.

Americký bojový letoun F-16 ve službách polské armády (Gerard van der Schaaf / Wikimedia Commons /CC BY 2.0)

Na svém webu hnutí tajemně sděluje, že „každou neděli ve 20:00 londýnského času bude oznámen nový krok. Cílem je postupně usilovat o odpojení od globalistické agendy. Každý krok nás posílí navzájem, abychom se stali nezávislejšími, soběstačnými a měli kontrolu nad svými vlastními osudy. Kdokoli odkudkoli, bez ohledu na svůj životní styl, se může zúčastnit výjezdu v jakékoli míře, v níž se cítí dobře.“

Finálním cílem je „globální stávka“ proti globalistům a národním vládám. Aktivisté hnutí působí aktuálně v USA, Austrálii, Kanadě, Rakousku, Německu a Velké Británii čili pouze v západním světě… Rychle se šíří a nyní se tedy k němu hlásí i „naše“ hnutí „Česká republika na 1. místě“, které na svém webu hrdě oznamuje: „Navázali jsme spolupráci a podporujeme světové hnutí Reignite World Freedom.“

Neformální lídryně hnutí Catherine Austin Fitts je autorkou řady opravdu záhadných knih, jako například protrumpovského spisku If I were King: Advice for President Trump (2017). A již dříve napsala předmluvu pro knihu Crossing the Rubicon: The Decline of the American Empire at the End of the Age of Oil (2004), v níž americký spisovatel a konspirátor Michael C. Ruppert věští kolaps USA a konec americké dominance ve světě. Tento již zesnulý šiřitel pochybných legend o 11. září 2001 se často odvolával na Vladimira Putina jako globální autoritu.

Podívejme se však, kdo z hnutí Reignite World Freedom představuje středoevropské partnery hnutí „Česká republika na 1. místě“ organizovaného duem Jiří Havel – Ladislav Vrabel. V Rakousku je to Alexander Tschugguel (*1993), katolický tradicionalista a zakládající člen strany Reformní konzervativci (REKOS). Mimo jiné kritizuje OSN a EU, přičemž patřil též k předním odpůrcům anticovidových opatření. Koordinátorkou hnutí v Německu je Christine Anderson (*1968), která od roku 2019 zasedá v Evropském parlamentu za otevřeně proruskou AfD. Patří k tradičním obhájcům agresivní politiky Putinova Ruska a kritikům protiruských sankcí EU vyhlášených po letošní ruské invazi na Ukrajinu. Bývá také podezřívána, že její aktivity financuje přímo Ruská federace přes své „černé fondy“.

(Týdeník FORUM)

Obecně lze konstatovat, že v podstatě všichni protagonisté dosud jen málo známého globálního hnutí Reignite World Freedom jsou představitelé antivaxerské scény, kteří jsou často antiamericky orientovaní, prosazují antiglobalismus, a tudíž vítají jakýkoliv postup Ruska a Číny, který narušuje globální dominanci Západu, především USA a EU.

Co k tomu říci více? Rychle upečenému hnutí „Česká republika na 1. místě“ se podařil vskutku husarský kousek, když vedle sebe dokázalo „seřadit“ velkou část antisystémových sil v České republice zprava i zleva, a nadto je formálně zahrnout do globálního hnutí antiglobalizačního charakteru. A hlavně přilákalo na pražské Václavské náměstí několik desítek tisíc „užitečných“ lidí, které pak ruská státní média mohla s radostí prezentovat jako odpůrce „prozápadní orientace Česka“ a západního „ubližování“ hodnému slovanskému Rusku. Co k tomu dodat?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články