Organizátoři proruských demonstrací se znovu rozhádali. Peníze od lidí už utratili

Demonstrace proti vládě v režii Jiřího Havla a Ladislava Vrabela (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Demonstrace proti vládě v režii Jiřího Havla a Ladislava Vrabela | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Mezi proruskými aktivisty vystupujícími pod značkou Česká republika na 1. místě to opět vře. Situace mezi hlavními organizátory demonstrací Ladislavem Vrabelem a Jiřím Havlem se mění každý týden. Po společném fungování v září následoval rozchod a hádky o peníze od důvěřivých lidí, poté se podle svých slov usmířili a tento týden se znovu rozešli. Peníze od lidí už utratili.

Po hádkách o peníze, které jim lidé posílali kvůli financování demonstrací, přišlo usmíření, kdy oba organizátoři ujistili, že znovu spolupracují a chystají demonstraci 28. října. Vrabel, který se považuje za hlavního organizátora velké revoluce, měl v rámci usmíření slíbit Havlovi, že si může na demonstraci moderovat svůj blok s “experty” v jednotlivých oblastech. Jenže tento týden mu to Vrabel zakázal, protože prý jenom zdržují a zabírají prostor.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

“Nám všem Láďa Vrábel dost nevybíravě vynadal s tím, že já nemám žádný mandát a on tam nechce žádné odborníky, protože již byli na dvou demonstracích a zabírají mu čas a on chce mít v programu poškozené občany a umělce. A protože on je svolavatel a já pouze organizátor, nemám žádné právo mu do toho mluvit. Všem nám tím doslova vyrazil dech a zejména akademici se nestačili tomuto jednání divit a distancovali se od takového jednání a další spolupráce,” popsal aktuální situaci v pořadatelském týmu Jiří Havel v prohlášení pro dezinformační Parlamentní listy. Dále oznámil, že jeho projekt s Vrabelem končí. Zřejmě tedy již definitivně.

Prudká reakce Vrabela přišla krátce po tom, co Havel veřejně informoval o stavu “jejich” financí. Tedy transparentním účtu, kam jim jejich fanoušci posílali peníze. V uplynulých týdnech tam “otočili” více než milion korun. Vrabel, který je úředně v insolvenci a čelí mnoha exekucím, požadoval od Havla, aby peníze na transparentním účtu přeposlal na účet Vrabelovy srbské manželky. To byl důvod jejich prvního sporu. Havel ho tehdy ujistil, že mu peníze převede, ale až vypořádá všechny závazky související s demonstracemi, tedy uhradí náklady za technické zajištění shromáždění atd..

Tento týden Havel vydal krátkou informaci, která Vrabela zřejmě nepotěšila, a začal radikálně škrtat v seznamu vystupujících. “Dnes odpoledne byly vypořádány všechny Vaše soukromé dary Láďovi, respektive z toho, co zbylo, jsem zaplatil pódium pro 28. 10. 2022. Čekal jsem na poslední faktury a hned jsem udělal vyúčtování. Na účtu zůstalo jen 150 000 korun určených na zaplacení 15% daně z příjmu z darů. Kdybychom založili potřebný spolek, byly by dary osvobozeny od daně. Láďo, raději mi nejdřív zavolej, než budeš něco hlásit do éteru, a čti si prosím maily, odpovídej na SMS a ber mi telefon, ať už zase nevznikají nějaké další hloupé dezinformace,” vzkázal Havel Vrabelovi. Žádných peněz se tedy zadlužený podnikatel Vrabel nedočká.

()

Zřejmě definitivní rozchod není jediná komplikace, kterou proruská iniciativa Česká republika na 1. místě musí tento týden řešit. Aktivisté naivně slibovali lidem, že když budou hojně podepisovat petici proti vládě Petra Fialy, prezident Zeman na základě podpisů vládu odvolá. Zeman je tento týden veřejně ujistil, že nic takového neudělá, protože je to v rozporu se zákonem. Čili prohra. Do toho na sebe Vrabel upozornil, když nedokázal čelit dotazům ohledně ruského násilí a terorismu na území Ukrajiny. V rozhovoru pro Seznam Zprávy nedokázal odpovědět na to, kdo páchá násilnosti na Ukrajině, a rozhovor předčasně ukončil.

Demonstrace, kterou rozhádaní pořadatelé svolávají na 28. října v Praze, má být jejich zatím největší. Dosavadním trendem je však prudce klesající návštěvnost jejich akcí. Z několika desítek tisíc na začátku září jich na poslední akci před několika dny přišlo jen několik stovek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články