Fanoušci skupiny Ortel se jen těžko smiřují se skutečností, že pořadatelé pouti pod horou Říp vyškrtli z programu vystoupení jejich oblíbené xenofobní formace. Organizátoři koncert zrušili poté, kdy jiné kapely včetně hudebníka Adama Mišíka odmítly na akci s Ortelem hrát.
„Měli zúžený výběr, proto to předkládali,“ přiznal deníku FORUM 24 starosta Krabčic Jiří Šimáček pragmatický důvod, jímž obcí zřízená kulturní komise vysvětlila návrh zmíněnou skupinu z programu vyřadit. Hudebníci včetně Adama Mišíka totiž odmítli hrát na akci, kde by zároveň vystupoval Ortel. Jeden z fanoušků v reakci na vyškrtnutí této skupiny z programu inicioval petici. „Žádámé tímto aby kapela Ortel mohla vystupovat 26. 4. 2020 na Řípské pouti.tato vlastenecká kapela si zaslouží stanout na památné hoře Říp,“ píše doslova iniciátor petice, kterou nazval „Chceme Ortel na Řipu!!!“ Text petice obsahuje i následující svérázný návrh udělení souhlasu: „Podepsáním povoluji Milanu Koubovi, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.“ I tak už předmětná petice nasbírala na 1200 podpisů. Vedení obce, která pouť na úpatí hory pořádá, nicméně své stanovisko nemění.
„O petici jsem slyšel, žádný tlak kvůli ní ale nepociťuji,“ dodal k podpisové akci již zmíněný starosta Šimáček, který zároveň vyloučil, že by úřad kvůli změně programu dostával výhrůžky či jakékoliv anonymy. Sám se počítá k zastáncům vystoupení předmětné skupiny, přičemž si vystačí poukazováním na vyšší návštěvnost pouti v minulých ročnících a s ní související výtěžky. „Z původně regionální akce se stala akce národní. Přijížděli i lidé ze vzdálených měst – svolali se, vzali si vlajku a šli na Říp. Mělo to ekonomický přínos pro obec,“ vysvětluje svůj postoj s tím, že dokud skupina není zákonem zakázaná, nevidí důvod ji vyřazovat z programu. To se nicméně stalo, a i starosta se za to od příznivců skupiny dočkal nelichotivých slov. „Dehonestovali zastupitele obce Krabčice i mou osobu,“ napsal ve svém vyjádření na stránkách obce.
Svou nechuť hrát na akci po boku xenofobů umělci vysvětlují jasnými důvody. „Radikální islamismus, nacismus nebo komunismus jsou pro mě v podstatě stejná věc v různých obalech,“ přiblížil například Adam Mišík portálu TN.cz.
„Svoje vystoupení jsem zrušil, jelikož jsem nechtěl sdílet pódium s kapelou Ortel, jejíž frontman působil v neonacistické kapele Conflict 88. Její jasně rasistické a antisemitské písně zpíval ještě donedávna. Extremismus v jakékoliv formě je pro mě nepřípustný, například kvůli historii mé rodiny v souvislosti s minulým režimem a mohl bych citovat spoustu dalších příkladů z mého okolí,“ popsal Mišík junior už dříve redakci TN.cz. Od chvíle, kdy vyjádřil tento jasný postoj, se na jeho profily na sociálních sítích i na diskuze pod souvisejícími zprávami v médiích slétají trollové. Mladý zpěvák si ale z útoků nic nedělá. „Lahůdková diskuze,“ poznamenal lakonicky.