Osamělý protest před ruskou ambasádou. Skončím, až padne Putin, říká jediný demonstrant

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Na náměstí Borise Němcova před ruskou ambasádou v Praze každý den už půl roku střídavě protestují podporovatelé ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Dohromady se dali na sociálních sítích už v únoru, jen pár týdnů poté, co byl Navalnyj zatčen v Moskvě. „Budu pokračovat, dokud Putinův režim nepadne,“ říká pro HlídacíPes.org iniciátor dlouhodobé demonstrace Gennadij Alexandrov.

Před ambasádou Ruské federace v Praze je klid. V rohu náměstí Borise Němcova parkuje jedno policejní auto, uprostřed prostranství pak stojí desky s nápisy v azbuce a portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina. Jinak nikde nikdo.

To, že se tu má něco dít, naznačuje jen seznam oznámených veřejných shromáždění zveřejňovaný na webu pražského magistrátu. Mezi různými jednorázovými demonstracemi v něm vyčnívá jedna, která se opakuje každé dopoledne. Její téma je podpora demokracie v Rusku a počet odhadovaných účastníků pouze tři.

„Putin je novodobý Hitler“

Gennadij Alexandrov vystupuje zpoza stromu na liduprázdné, sluncem vyhřáté náměstí. Přichází k deskám, na kterých je napsáno: „Zastavte teror! Svoboda pro všechny politické vězně! PUTIN = mučení, korupce, teror, vraždy a násilí.“

Představuje se jako umělec, který se narodil v ruském Omsku v roce 1949. Tam žil až do narození svého syna, se kterým se musel kvůli zdravotním potížím přestěhovat do města Novorossijsk u Černého moře.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Dva roky po pádu Sovětského svazu přicestoval do České republiky. Od té doby, již jako český občan, zpovzdálí a s jistým zklamáním pozoruje vývoj postsovětského Ruska. Stal se z něj aktivista s vyhraněnými názory, například že „Putin je novodobý Hitler“.

Od letošního února Alexandrov pravidelně stává i před ruskou ambasádou v Praze. Poprvé přišel krátce poté, co byl v Moskvě zatčen ruský opoziční politik a Putinův někdejší vyzyvatel v prezidentských volbách Alexej Navalnyj. Tehdy se Alexandrov rozhodl, že uspořádá na náměstí Borise Němcova pravidelný protest.

Oslovil své známé z facebookové skupiny sdružující podporovatele Navalného a sestavil tým sedmi lidí. Společně vytvořili systém rotujících demonstrantů, z nichž každý na náměstí demonstruje podle svých časových možností v určený den, vždy od desíti do dvanácti. Cílem je, aby tam denně stál aspoň jeden člověk.

Náměstí přejmenované na památku zavražděného opozičního politika a Putinova kritika Borise Němcova vybral Alexandrov ze symbolického důvodu. „Věřím, že tohle náměstí přímo poukazuje na to, že za teror v Rusku může Putin,“ vysvětluje.

Byli by rádi, kdybychom tu nebyli…

Jeho protest trvá už přes půl roku s jednou měsíční pauzou, když vláda Andreje Babiše v březnu omezila v rámci covidových restrikcí cestování mezi okresy. Mění se i počet rotujících demonstrantů, teď o prázdninách jsou jen čtyři.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Další lidé se prý k protestu příliš nepřidávají a demonstrant stojí většinou se svými transparenty na náměstí sám. Občas však slogany zaujmou kolemjdoucí, ať už z řad kritiků Putina, nebo z řad jeho podporovatelů.

Alexandrov například vzpomíná na dvě postarší dámy, které za ním jednou přišly a řekly mu, že podporují Putina a českého prezidenta Miloše Zemana. „Říkaly, že dělám špatnou věc. Já jim na to odpověděl, že jim přeji vše dobré a že doufám, že mi jednou nebudou muset dát za pravdu,“ vypráví.

I ve chvíli, kdy mluví s reportérem HlídacíPes.org, se na jeho transparenty přichází podívat zblízka jeden z návštěvníků ambasády, který si přišel vyřídit vízum do Ruska. Ten krkolomnou angličtinou v kombinaci se španělštinou říká, že nesouhlasí s formou, jakou Alexandrov k protestu zvolil. „Nelíbí se mi nápisy a myslím, že to jde dělat jinak,“ říká.

Gennadij Alexandrov připouští, že na první pohled jeho protest nemusí vypadat rozumně, ale on ho považuje za správnou cestu, jak nejen zaměstnancům ambasády připomínat, co se v Rusku děje. „Oni by byli nesmírně rádi, kdybychom tady nebyli,“ shrnuje motivaci dál v protestu pokračovat.

Němá ruská barikáda

V průběhu rozhovoru přichází hlídka českých policistů. Dostala prý za úkol zkontrolovat, co se před ambasádou děje (autor textu byl na místě s kolegy z novinářského kurzu, pozn. red.).

()

Strážník žádá průkaz totožnosti a zdůvodnění, proč se skupina zdržuje na náměstí. Proč to potřebuje vědět? Vyžádala si to prý ostraha hlídající ambasádu kamerovými systémy.

Prokázat svou totožnost musí v podobných případech pokaždé i Alexandrov. Jde podle něj o běžnou praxi. Jak ale dodává, se samotnými pracovníky ambasády či ruským velvyslancem dosud v rámci svých letošních protestů nemluvil. Ani to ho od pokračování v protestech neodrazuje. Podle svých slov chce vytrvat až do doby, než „padne Putinův režim“.

„Demokracie není něco pevného a definitivního. Bohužel, ten proces musíme pořád držet při životě, stejně jako zahradu, o kterou se musíme denně starat. Pokud to nebude každodenní práce, tak nemůžeme čekat žádnou úrodu,“ říká.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]