Oscara za nejlepší film má Parazit, sošky získali Joaquin Phoenix i Brad Pitt

()

Oscara za nejlepší film získal poprvé neanglicky mluvený snímek, jihokorejský Parazit režiséra Pong Čun-hoa. Uspěli i herci Brad Pitt (film Tenkrát v Hollywoodu) a Joaquin Phoenix (Joker), z hereček Renee Zellwegerová a Laura Dernová.

Češi byli zastoupeni ve dvou kategoriích: výpravě a kostýmech a také nejlepším krátkém animovaném filmu, ale neuspěli.

V herecké kategorii získal populární Brad Pitt Oscara poprvé, zlatou sošku získal jen jako koproducent filmu 12 let v řetězech. Ve stejné kategorii byl nominován také Tom Hanks za film A Beautiful Day in the Neighborhood (Nádherný den v sousedství), Anthony Hopkins za roli papeže Benedikta XVI. ve snímku Dva papežové a Al Pacino a Jose Pesci, kteří si oba zahráli v Irčanovi Martina Scorseseho.

Nejlepší původní scénář napsal jihokorejský tvůrce Pon Džun-ho, obdržel cenu i za nejlepší režii a také nejlepší mezinárodní film. Parazit už dříve získal i Zlatý glóbus či Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Velkým favoritem byl film 1917 Sama Mendese, Oscara dostal kameraman tohoto válečného snímku Roger Deakins.

Po Darje Kaščejevové, která byla nominována v kategorii krátkometrážní animovaný film za snímek Dcera, ocenění nezískala ani Nora Sopková, kterou na cenu Akademie navrhla spolu s Novozélanďanem Rou Vincentem za práci na filmu Králíček Jojo.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]