Osm europoslanců, setkání i s Babišem. Kontrolní mise z EU míří do Česka

Monika Hohlmeierová vedla misi EP do České republiky. (Evropská unie)

Monika Hohlmeierová vedla misi EP do České republiky. | FOTO: Evropská unie

Kontrolní misi Výboru pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu do České republiky, která se uskuteční ve dnech 27. a 28. února, povede předsedkyně tohoto výboru Monika Hohlmeierová. Kromě ní přijede několik dalších poslanců z různých frakcí Evropského parlamentu. Cíl je jednoznačný: podívat se na čerpání evropských dotací v Česku.

Z českých europoslanců pojedou na misi Tomáš Zdechovský (za frakci EPP) a Mikuláš Peksa (frakce Zelení/FTA). Podle posledních informací budou mít europoslanci velmi nabitý program a sejdou se i s předsedou vlády Andrejem Babišem. Právě on a jeho holding Agrofert jsou aktuálně prošetřováni kvůli konfliktu zájmů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Poslanci se sejdou i s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem – i on má se střetem zájmů problém a je součástí zemědělského auditu Evropské komise, jehož definitivní výsledky zatím nejsou známy. Uskuteční se také schůzka s novináři nebo s prezidentem Národního kontrolního úřadu Miloslavem Kalou, kterého Babiš v minulosti kritizoval, když zprávy NKÚ nebyly pro jeho kabinet pozitivní.

O misi europoslanců do České republiky bylo rozhodnuto v prosinci 2019 a jako první o ní informoval deník FORUM 24. Stalo se tak v souvislosti se závěry prvního auditu Evropské komise a v době, kdy Evropský parlament jednal o problému konfliktu zájmů.

Na plénum Evropského parlamentu se pak jméno Andreje Babiše dostalo znovu v lednu 2020. Konkrétní usnesení se bude schvalovat ve Štrasburku v březnu. V něm by se měly odrazit závěry kontrolní mise.

Podobné cesty europoslanců se uskutečňují pravidelně. Jednou z nejviditelnějších byla v poslední době ta, která zamířila na Slovensko. I v této skupině byl český europoslanec Zdechovský. Mise byla zaměřena na podvody kolem dotací, kterými se zabýval zavražděný novinář Ján Kuciak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články