Osm mrtvých po výbuchu nálože Islámského státu

Bojovníci takzvaného Islámského státu (Pixabay.com)

Bojovníci takzvaného Islámského státu | FOTO: Pixabay.com

Při explozi nálože v šíitské obytné čtvrti na západě Kábulu dnes zahynulo nejméně osm lidí, dalších 18 je zraněných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na policii. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

„Byl to výbuch na místě, kde bylo hodně lidí,“ uvedl mluvčí kábulské policie Chálid Zadrán. „Výbušniny byly umístěné ve vozíku se zeleninou, explodovaly mezi chodci,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Útočníci nálož odpálili na rušné obchodní ulici poblíž mešity. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že útok přišel v době, kdy se šíitští muslimové chystají na pondělní oslavy svátku ašúrá. Ten připomíná smrt vnuka proroka Mohameda imáma Husajna, který zemřel v roce 680 v bitvě u Karbaly. Shromáždění během tohoto svátku byla v minulých letech terčem útoků velice často, například v roce 2011 atentátník v Kábulu zabil 75 lidí, kteří se během svátku modlili před mešitou.

Afghánistánu od loňského srpna vládne znovu radikální islamistické hnutí Tálibán. Pokračují tam atentáty, k nimž se často hlásí právě IS, který vyznává sunnitský islám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články