Osobnosti debatovaly o konferenci ve Wannsee. Připomněly osmdesáté výročí

Reinhard Heydrich (Spolkový archiv / se souhlasem)

Reinhard Heydrich | FOTO: Spolkový archiv / se souhlasem

Právě dnes uplynulo osmdesát let od chvíle, kdy se v noblesní vile na břehu jezera Wannsee u Berlína sešlo patnáct nacistických pohlavárů. Sezval je šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA), Bezpečnostní služby (SD) a zároveň zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě Reinhard Heydrich, aby projednali koordinaci konečného řešení židovské otázky. V podstatě praktický postup při likvidaci evropských Židů.

Zhruba devadesátiminutová schůzka představuje podle historiků nejzrůdnější vládní zločin 20. století. Myšlenku na největší genocidu v historii lidstva konference nestvořila, ta se narodila mnohem dřív v hlavě Adolfa Hitlera, avšak vytýčila k ní praktickou cestu. Výsledkem bylo šest miliónů mrtvých evropských Židů, usmrcených během necelých čtyř let. V té době šlo přibližně o dvě třetiny evropského židovského obyvatelstva.

Vila u jezera Wannsee, ve které se konference konala (A. Savin, WikiCommons CC BY-SA 3.0)

Konferenci ve Wannsee, na níž si 20. ledna 1942 příslušníci SS, ale také úředníci nacistického státního aparátu upřesnili logistiku „konečného řešení židovské otázky“, připomněl dnes odpoledne Památník ticha setkáním nazvaným Stručně o Wannsee. Diskuse v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí se od 15 hodin zúčastnili historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon.

V průběhu setkání byly tlumočeny názory bývalé ministryně USA s českými kořeny Madeleine Albrightové, bývalé německé kancléřky Angely Merkelové nebo spisovatele a předkladatele Patrika Ouředníka žijícího ve Francii. Akci moderovali Ondřej Cihlář a Petr Prokop z pražského divadla Vosto5.

„Konference ve Wannsee je pro veřejnost stále více pouhým datem a názvem bez zřetelného varovného obsahu. Památník ticha nabízí nový formát veřejného dialogu k datu jubilea potřebného pro vzpomínání. Názorové fórum bude mozaikou osobitých sedmiminutových příspěvků, jež má kriticky a poutavě, z pohledu významných osobností, přiblížit tuto zlomovou událost. Názory současných mluvčích ukotví historické, etické, mentální i právní významy konference a ukážou pohled na další uchopení odkazu stigmatu události,“ vysvětlil Pavel Štingl z Památníku ticha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články