OSN by si měla připomínat i vyhánění Židů

Jeruzalém, Izrael  (Pixabay/696188)

Jeruzalém, Izrael | FOTO: Pixabay/696188

Protiizraelský přešlap provedlo tento týden ve středu Valné shromáždění OSN, když ve své rezoluci uvedlo, že 30. listopadu si má světové společenství připomínat jako Den Nakby, tedy exodus Arabů z území, které připadlo Izraeli. Jenomže se nějak zapomíná na Židy vyhnané z islámských zemí.

Je pravdou, že tenkrát muselo své domovy, kde často žili po staletí, opustit na 700 tisíc muslimských obyvatel. Jenže to je hodně zkreslené hodnocení situace, a já jsem rád, že Česká republika patřila mezi 29 zemí, které toto falšovaní historie odmítly a hlasovaly proti této nespravedlivé rezoluci. Bohužel, zástupci 90 zemí hlasovali pro a 40 členských států se zdrželo. Paradoxem také je, že OSN se de facto postavilo proti předchozí rezoluci svého Valného shromáždění z posledního listopadového dne v roce 1947.

(Týdeník FORUM)

Tehdy tato vrcholná mezinárodní instituce totiž rozhodla o rozdělení britského mandátového území na Blízkém východě na židovský a arabský stát. Zatímco Židé tento verdikt přijali, Arabové jej odmítli. Prakticky okamžitě po vyhlášení nezávislosti Izraele 14. května 1948 okolní arabské země židovský stát napadly. Vzhledem k jejich převaze v počtu lidí a výzbroji to mělo být pro Araby snadné vítězství.

Stal se však zázrak a tuto válku vyhráli Židé, kteří také obsadili část teritoria určené arabskému státu. Ten nakonec nevznikl vinou Jordánska, které většinu jemu určeného území okupovalo včetně východního Jeruzaléma se symboly judaismu, křesťanství a islámu. Je dobré si také připomenout, že Židé v době jordánské anexe neměli přístup ke svému nejposvátnějšímu místu – Západní zdi. Zatímco Arabům byla ponechána i po izraelském obsazení východního Jeruzaléma v roce 1967 správa jejich posvátného islámského místa Chrámové hory a mají na ni volný přístup.

Je nutné si rovněž uvědomit, že po vzniku samostatného Izraele bylo krátce na to vyhnáno z islámských zemí severní Afriky a Asie asi 850 tisíc Židů. Ano, vyhánění lidí z domovů je vždy špatné. Ovšem v tomto případě je vina na straně arabských zemí, které se nesmířily s nezávislým židovským státem, jenž je přitom nijak neohrožoval. Arabové byli agresory, a na svoji agresi doplatili. Viníky těchto hrozných událostí tedy rozhodně nejsou Židé, kteří se pouze bránili proti útočníkům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články