OSN vyzvala Rusko, aby se stáhlo z Ukrajiny. Země jako Srbsko, Severní Korea, Sýrie a Zimbabwe jsou proti

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Svět jako by konečně pochopil, že nečinnost si Kreml vykládá jako souhlas se svými agresivními výpady vůči jiným zemím, a začal se vůči jeho svérázné politice vymezovat. Poté, co Evropská unie minulý týden přijala vlastní obdobu tzv. Magnitského zákona umožňujícího postihovat porušování lidských práv kdekoli na světě, dostalo Rusko tento týden další lekci od Organizace spojených národů (OSN).  

Valné shromáždění OSN totiž přijalo rezoluci, v níž vyzvalo Rusko, aby ukončilo „dočasnou okupaci Krymu“ a okamžitě přestalo vozit zbraně na Ukrajinu. Nezávazná rezoluce „vyzývá Ruskou federaci coby okupační moc, aby okamžitě, zcela a bezpodmínečně stáhla své vojenské síly z Krymu a bezodkladně ukončila svou dočasnou okupaci ukrajinského území“.

()

Zároveň vyzývá Rusko, aby „zanechalo převozů pokročilých zbraňových systémů včetně letounů určených pro jaderné zbraně a raket s jadernými hlavicemi, zbraní, munice a vojenského personálu na území Ukrajiny“.

Předmětnou rezoluci podpořilo 63 zemí, 17 hlasovalo proti a 62 se jich zdrželo. Rezoluci navrhlo na 40 států včetně Velké Británie, Francie, Německa, Spojených států, Austrálie, Kanady, Turecka a baltských států. Proti hlasovaly kromě Ruska ještě Arménie, Bělorusko, Kambodža, Čína, Kuba, Severní Korea, Írán, Kyrgyzstán, Laos, Barma, Nikaragua, Srbsko, Súdán, Sýrie, Venezuela a Zimbabwe.

Náměstek ministra zahraničí USA Stephen Biegun na jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) udeřil na Rusko za jeho porušování suverenity a územní celistvosti členských států. „Do očí nejvíce bijícím porušením suverenity a územní celistvosti v rámci zemí OBSE zůstává pokračující ruská agrese na východní Ukrajině a okupace Krymu,“ zdůraznil Biegun na telekonferenčním jednání OBSE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]