Osobní odvaha, nebo vnitřní boj v Kremlu. Co může být za protestem ruské novinářky?

Marina Ovsjannikovová vystoupila během živého vysílání s protiválečným transparentem (ru.wikipedia.org/Добросовестное использование)

Marina Ovsjannikovová vystoupila během živého vysílání s protiválečným transparentem | FOTO: ru.wikipedia.org/Добросовестное использование

Záběry z vysílání ruské státní televizní stanice První kanál, kde redaktorka Ovsjannikovová protestovala proti válce na Ukrajině, obletěly snad celý svět. Viktor Šenderovič, ruský scenárista a liberální publicista, který je od letošního ledna v exilu, nyní rozebírá, co by mohlo být za prozřením redaktorky ruské televize.

Ovsjannikovová byla zadržena policií a nejdřív nebyl známo místo jejího pobytu. Pak se k ní nějakou dobu nemohl dostat právník. Soud jí zatím uložil pokutu 30 tisíc rublů, což je zhruba 6 tisíc korun.

()

Radio Svoboda o případu píše: „Slyšení přenášela stanice Mediazone. Podle soudkyně Anny Bolotnikovové policie při monitorování ‚informační a telekomunikační sítě internet‘ objevila video, na kterém Ovsjannikovová ‚vybízí neomezený počet osob‘ k účasti na veřejné akci. Vinu nepřiznala.

Obvinění se týkalo slov ‚přijďte na shromáždění‘, kterými novinářka zakončila svůj projev natočený před shromážděním ve vysílání Prvního kanálu. Ve videu uvedla, že se na propagandě podílela, ale nyní toho lituje.

‚V roce 2014, kdy to všechno začalo, jsme mlčeli. Když Kreml otrávil Navalného, na mítinky jsme nechodili. Jen jsme tiše sledovali tento protilidský režim. A teď se k nám celý svět otočil zády. Ani dalších deset generací našich potomků nesmyje hanbu této bratrovražedné války. My, Rusové, jsme myslící a inteligentní. Je jen v naší moci toto šílenství zastavit. Přijďte na shromáždění, nebojte se, nemohou nás všechny jen tak zavřít,‘ řekla novinářka.

V pondělí večer byla zadržena v moskevském televizním centru Ostankino těsně po svém vystoupení. Dlouho se nevědělo, kde se nachází. Zdroj ze státní tiskové agentury TASS uvedl, že po jejím činu vede Vyšetřovací výbor vyšetřování možného porušení trestního paragrafu o diskreditaci armády, který byl zaveden na začátku března. Novinářce hrozí až 10 let vězení.“

Viktor Šenderovič zatím celou záležitost na Telegramu hodnotí takto: „Příběh odchodu redaktorky Mariny Ovsjannikovové z vysílání je buď velmi jednoduchý, nebo zatím málo známý.

První možnost, eticky žádoucí – sledovali jsme náhlý vzestup lidské duše. Voják Helmut střílí na mučitele radistky Kate. (Scéna ze sovětského seriálu 17 zastavení jara, pozn. red.) Sluha vévody z Cornwallu, který se zastává starého Gloucestera. Redaktorka Prvního kanálu, která má pocit, že už nemůže lhát a mlčet. Stává se to, a lidsky tomu opravdu chci věřit, té lidské verzi.

(Profimedia)

Není však vyloučena ani jiná varianta: jedná se o politický příběh. Redaktorka Marina Ovsjannikovová mluvila, jak se zdá, ze čtecího zařízení. Znění tohoto textu bylo mimořádně jasné a obsahovalo několik velmi přesných politických sdělení: řekněme, že za to, co se děje, může jen Putin…

Pokud je to pravda a jedná se o tuto druhou možnost, jsem politicky povzbuzen. Vychází najevo nelítostný vnitrokremelský darwinismus (neboť někteří z těchto darebáků přežijí a v blízké budoucnosti se z nich vyklubou liberálové a z některých se stanou mršiny uprostřed savany), což znamená, že Rusko má větší šanci dostat se ze smrtící slepé uličky, do níž ho Putin cynicky, ale rychle zahnal.

Pokud zde nejsou žádné hybné síly a záhady, a to, co se stalo, bylo prostě živé setkání dobra a zla, morální výška jedné osoby, redaktorky Mariny Ovsjannikovové – obdivuji a jsem dojat. A já se jí omlouvám za svou pokřivenou mysl.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]