Ostatky vojáků vrácené Japonsku nejspíš nepatřily Japoncům

repro: en.wikipedia.org

Japonští váleční zajatci v Sovětském svazu. | FOTO: repro: en.wikipedia.org

V posledních letech ruská vláda převezla zpět do Japonska pozůstatky 597 japonských válečných zajatců, kteří zemřeli v sovětských pracovních táborech. Podle zprávy serveru NHK se ukázalo, že tyto pozůstatky pravděpodobně japonským vojákům nepatří.

Odhaduje se, že po skončení druhé světové války zůstalo v sovětských táborech 560 000 až 760 000 japonských vojáků. Bojovali na ostrově Sachalin a na Kurilských ostrovech, jakož i na čínském a korejském území. Sovětská vláda přesunula vojáky do pracovních táborů, kde jich desítky tisíc zahynuly. Repatriace přežívajících japonských válečných zajatců ze Sovětského svazu byla dokončena teprve v roce 1956. Ostatky zesnulých vojáků byly do Japonska přeneseny v průběhu posledních 20 let ze 126 pohřebišť v dalekém východním Rusku.

Server NHK napsal, že japonští odborníci pochybují o pravosti ostatků již několik let, ale teprve nyní začali tyto obavy veřejně vyjadřovat. Japonská vláda dříve ruské partnery o svých podezřeních neinformovala a nevyjádřila ani úmysl vrátit těla zpět do Ruska.

Japonští vládní úředníci uvedli, že jejich zkoumání původu pozůstatků ještě nebylo dokončeno a čeká se na další testování DNA. Zatím oficiální testy DNA u 19 vrácených těl ukázaly, že že se nejednalo o Japonce.

Agentura TASS sdělila, že otázka, zda repatriované zbytky skutečně patřily japonským vojákům, se stala před rokem v Japonsku předmětem rozsáhlých spekulací. V té době skupina japonských novinářů z veřejného televizního vysílání provedla vyšetřování na jednom z pohřebišť zahrnutých do programu repatriace. Zjistili, že japonští váleční zajatci byli pravděpodobně pohřbeni na hřbitově, kde byli uloženi i zesnulí místní obyvatelé.

(Zdroj: Meduza.io.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner