Ostrá reakce opozice na Babiše budujícího kampaň mezi kříži: Jen divadlo, přetvářka a faleš

Andrej Babiš v Průhonicích. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru (Ray Baseley / se svolením autora)

Andrej Babiš v Průhonicích. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

V sobotu zamířil předseda vlády podepisovat knížku a točit zmrzlinu do Průhonic. Čekalo tam na něj nepříjemné překvapení: spolek Milion chvilek pro demokracii na zem namaloval kříže, které připomněly oběti covidu. Přestože hasiči rychle zasáhli a kříže se pokusili smýt, nepovedlo se. Premiér na křížích točil zmrzlinu a bez ostychu vedl svou kampaň. „Pokud by měl charakter, tak po křížích nešlape, koupí svíčku nebo květiny a poprosí o odpuštění za svá chybná rozhodnutí,“ reagovala Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Jestli na tomto místě bude dnes premiér Andrej Babiš dávat zmrzlinu, tak má kačení žaludek. Nelze zapomenout na jeho podíl při chaotickém rozhodování vlády a jedno z nejhorších míst na světě v počtu mrtvých během covidu! Za toto nese, jak sám říkal, hlavní díl zodpovědnosti!“ avizoval ještě před samotnou akcí, která započala v sobotu v 10 hodin ráno, Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kříže začali dobrovolníci malovat už kolem 6. hodiny ráno.

Od opozičních politiků sklidil Babiš kritiku hned po zahájení sobotní akce. Předseda Pirátů vyjádřil podiv zejména nad nápisem „Tady se říká pravda“ a nad hasiči, kteří smývali křížky, na kterých Babiš točil zmrzlinu a podepisoval knihu.

„Andrej Babiš má na svědomí tisíce mrtvých. Pokud by měl charakter, tak po křížích nešlape, koupí svíčku nebo květiny a poprosí o odpuštění za svá chybná rozhodnutí. Vybral si nepřekvapivě druhou cestu, na křížích si dělá kampaň. Říct, že má hroší kůži, by bylo urážkou hrochů,“ zní celá reakce Markéty Pekarové Adamové.

Eric Drooker

Reagovala tak na projev premiéra Babiše z 23. března 2020, kdy řekl: „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost. Ale jedna věc je jasná. Teď už všem. Vedeme si velice dobře. A nepochybuji, že to zvládneme.“

Lídr by se poklonil

Pozornost přitáhla zejména fotografie, kde premiér Andrej Babiš po křížích šlape.

„Uff, silná fotka. Lídr by se tiše poklonil, současný premiér bezskrupulózně přejde,“ popsal výstižně vzniklou situaci Vít Rakušan (STAN).

Spolek Milion chvilek, který kříže na zem namaloval, chtěl tímto gestem ukázat realitu Babišovy vlády v kontrastu s jeho kampaní. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru. Za nezvládnutou pandemii má podle Milionu chvilek zodpovědnost právě Babiš.

„Tohle naprosto vystihuje celou končící Babišovu éru. Jen divadlo, přetvářka a faleš. Jak jde o něco vážného, nezvládne to, nepostaví se k tomu čelem, šlape po lidech…“ reagoval na Babišovu autogramiádu a na ostudnou fotografii Ivan Bartoš (Piráti).

Odsouzení útoku vejcem

Tím ale den zdaleka neskončil. Kolem 14. hodiny přijelo na místo Babišovy autogramiády několik desítek odpůrců očkování. Na náměstí skandovali s nápisy „Vakcíny jsou nebezpečné“ a obestoupili premiérův stánek. Jeden z protestujících následně hodil po premiérovi vejce, poté se dal na útěk. Policie jej zajistila.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Bylo mi smutno, když jsem viděl premiéra, jak s úsměvem rozdává zmrzlinu na křížích, které připomněly oběti covidu. Je to otázka vkusu. Vláda epidemii nezvládla, z toho se nejde vylízat zmrzlinou. S útoky vejci ale nesouhlasím,“ okomentoval v Partii na CNN Prima News předseda ODS Petr Fiala.

Premiér se následně ze stánku přesunul do nedaleké cukrárny, kde ho hlídali těžkooděnci. Dovnitř nebylo vidět, jelikož okna byla zatemněná závěsy. Místo opustil okolo 18. hodiny.

Připomínka vaječné kampaně

Celá situace s vejcem připomněla protesty proti Jiřímu Paroubkovi a ČSSD v kampani do Evropského parlamentu z roku 2009. Útok s vejci se opakoval tak často, až jej tehdejší média začala nazývat vaječnou kampaní. Kromě vajíček lítala i rajčata.

„Neschvaluji to, protesty agresivní být nemají, ale Babiš zase ukazuje, co je zač. Paroubek před házením vajec nikdy neutekl. Když dav skandoval před ministerstvem: ‚Kalousku, vylez!‘, vylezl jsem a mluvil s nimi. Tenhle srab naopak zaleze a schová se,“ popsal svou vlastní zkušenost Miroslav Kalousek.

Na Paroubka zavzpomínal i Vít Ulrych (KDU-ČSL): „Nenáviděli jste Paroubka? Ani já jsem ho neměl a nemám rád. Ale při útoku desítkami vajec hrdinně stál na pódiu. Andrej Babiš – srab se schoval v cukrárně po zásahu jedním vejcem,“ uzavřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]