Masarykovo náměstí se stalo dějištěm jedné z největších ostravských demonstrací od roku 1989. Téměř dva tisíce lidí protestovaly proti způsobu, jakým stát zavedl krizová nařízení v celém kraji. Korunuje ho zbabělé chování ministra Vojtěcha, pokoušejícího se přehodit odpovědnost na hygieniky.
Doba se mění. Co bylo obhajitelné při vyhlášení nouzového stavu před čtyřmi měsíci, dnes už naráží na nepochopení nemalé části veřejnosti. Když Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje vyhlásila 17. července dvacítku mimořádných opatření s okamžitou platností pro celý kraj, zapůsobila jako blesk z čistého nebe.
Vláda se nepoučila
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ještě před několika dny všechny ujišťoval, že se situace v regionu zlepšuje a pozitivní jsou i výhledy do budoucna. Najednou došlo z hodiny na hodinu ke zlomu, bez varování a jakékoli šance se na novou situaci připravit.
Tisíce místních podnikatelů, kteří se (podobně jako v celé republice) potýkají s dopady koronakrize a neschopností vlády většině z nich včas a účinně pomoci, musí znovu zavádět opatření s nenulovými náklady a dopady na jejich tržby.
Vláda se nepoučila z chaotického řízení, které bylo možné částečně tolerovat při náběhu nouzového stavu. Nezajistila po několika měsících funkční chytrou karanténu, dnes v gesci ministerstva zdravotnictví, a nezvládla rychlé testování. Stát ale především selhal v počátcích šíření nákazy v OKD, kde jako vlastník dolů včas nezasáhl a dlouhé týdny ohrožoval zdraví zaměstnanců, jelikož je posílal do práce v nezajištěných podmínkách. A potom farizejsky obvinil ze šíření infekce „neukázněné“ havíře.
Ministr Vojtěch otočil
Náhlý a plošný zásah státu v celém regionu z těchto důvodů vyvolal vlnu pobouření. Opozice vyzvala ministra Adama Vojtěcha a krajskou hygieničku Pavlu Svrčinovou k rezignaci. Nespokojenost s tímto jednáním ale projevili i vládní partneři z ČSSD a Vojtěchovi kolegové z hnutí ANO, hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura.
Vojtěch zpočátku postup krajské hygienické stanice hájil, ale když začala houstnout atmosféra, zařadil zpátečku. Za zavedením restrikcí sice nadále stojí, ale „měl být před účinností dán nějaký čas na to, aby se místní občané, provozovatelé restaurací a organizátoři akcí na změny připravili,“ napsal na Twitteru.
Omluvil se a vyzval Svrčinovou, aby zvážila setrvání ve funkci. V té době se už do hygieniků alibisticky navážel i premiér Andrej Babiš. Ten samý premiér, který se ještě nedávno chvástal, jak jeho kabinet epidemii manažersky skvěle zvládl. Zřejmě pochopil, že po sérii vládních lapsů není radno si s Ostravskem příliš zahrávat.
Odpovědnost má ministerstvo
Dějový scénář byl ovšem jako obvykle jiný. Krajská hygienička v den vyhlášení restrikcí na tiskové konferenci přiznala, že tlak na co nejrychlejší zavedení zpřísněných pravidel v celém kraji pocházel z ministerstva zdravotnictví. Vojtěch o nich věděl dva dny předem a nepochopitelně se s touto „novinkou“ nikomu nesvěřil.
Kvůli komunikační blamáži a pokryteckému chování ministra zdravotnictví proběhla v Ostravě demonstrace, která svojí účastí překonala akce Milionu chvilek. Organizoval ji Přemysl Bureš z iniciativy Ostrava nemlčí, který pracuje v kultuře a podniká v gastronomii, tedy vládními příkazy nejvíce zasažených oborech.
„Ostrava nadále odmítá být regionem porobených, mlčících a snadno manipulovatelných občanů,“ prohlásil před účastníky a poslední vývoj v kraji označil za vládní fiasko.
„Idea této demonstrace vznikla na základě chaotického řízení tohoto státu, které nemá v naší novodobé historii obdoby. Jejím záměrem není zpochybňování bezpečnostních rizik, ale vyjádření odporu proti aroganci této neschopné, zlovolné a oligarchické vládnoucí garnitury,“ vysvětlil podnikatel pohnutky svolání protestu.
Máme toho dost
Na demonstraci zaznívala hesla „Máme toho dost“ či „Demisi! Demisi!“ důvěrně známá z podzimu 1989, ale stranou výhrad nezůstal ani hejtman Ivo Vondrák. Byl vyzván k zaujetí jasného stanoviska, které se „nebude skrývat za žádné politické kličkování a jednoznačně pojmenuje odpovědné osoby, a pochopitelně pak také vyvodí důsledky“.
Organizátoři akce nešetřili kritikou, proč jsou plošnými příkazy zasaženy i oblasti s minimálním či dokonce nulovým výskytem nákazy jako Opavsko nebo Bruntálsko.
Jedna z řečnic obvinila vládu z „největší lži v této republice“. Dva měsíce poslouchala, že je důl Darkov na Karvinsku zavřený, přitom práce nebyly zastaveny. To prý platí i dnes, kdy vedení státní firmy Prisco, vlastníka dolů pod patronací ministerstva financí, stále lže, že se v tomto dole nacházejí jen pracovníci údržby.
Jako absolutistický vládce
Vyústěním akce je šestibodové prohlášení, vyzývající k demisi nejen ministra Vojtěcha kvůli podcenění situace v OKD, ale i celou vládu, protože „prokázala absolutní nekompetentnost řídit stát a jeho části v krizových situacích“.
Ostravská lekce signalizuje, že část veřejnosti už ztrácí trpělivost s papalášským stylem vlády, která se chová jako absolutistický vládce ke svým poddaným a zneužívá situace k rabování státní pokladny pro vybrané a vyvolené.
Ministerské výkony jsou přitom mixem neschopnosti jako v případě Adama Vojtěcha, nezodpovědného hazardu jako v případě Aleny Schillerové a naduté prázdné arogance jako v případě nestíhajícího Karla Havlíčka. To vše je završeno hysterickou obranou zájmů zkompromitovaného oligarchy a jeho impéria.
Je nejvyšší čas, aby ztrátu trpělivosti s touto garniturou projevili voliči v dostatečném počtu v nejbližších krajských, senátních a příští rok sněmovních volbách.