Ostravu bude řídit koalice ANO, SPOLU a Pirátů. Primátorem zůstane Tomáš Macura

Tomáš Macura (Statutární město Ostrava / Wikimedia Commons / CC BY 4.0,)

Tomáš Macura | FOTO: Statutární město Ostrava / Wikimedia Commons / CC BY 4.0,

V Ostravě podepsali koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráti. Primátorem zůstane Tomáš Macura z ANO, které bude mít v jedenáctičlenné městské radě šest míst. Čtyři místa připadnou Spolu a jedno Pirátům. Novinářům to dnes řekl Macura. V krajském městě tak zůstává prakticky stejná koalice jako v předchozím období. V zastupitelstvu, které má 55 členů, má koalice 33 míst.

Primátor řekl, že v rozdělení resortů nenastávají žádné dramatické změny. „Hnutí ANO si de facto ponechává stávající portfolio, a to včetně většiny personálního obsazení,“ řekl Macura. Náměstkyněmi za ANO zůstávají Kateřina Šebestová, která bude mít na starost životní prostředí, a Zuzana Bajgarová, jež bude mít v gesci investice.

(Týdeník FORUM)

„Jedinou změnou je, že namísto pana náměstka (Radima) Babince bude náměstkem pro odbor majetku a veřejných zakázek Karel Malík, který byl doposud členem rady jakožto neuvolněný, a Martina Bednáře střídá na pozici neuvolněného člena rady Miroslav Otisk z Poruby. Dále bude členem rady Ondřej Němeček z Moravské Ostravy a Přívozu,“ řekl Macura.

Oproti dosavadním šesti bude mít sedm náměstků. Koalice Spolu bude mít v radě čtyři lidi, z toho tři náměstky. Jan Dohnal bude mít v gesci dopravu a sport, Miroslav Svozil (oba ODS) bude mít na starost finance, které měl dosud vedle funkce primátora na starosti Macura. Na pozici náměstka zůstává Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), který bude odpovídat za sociální věci a zdravotnictví. Neuvolněným členem rady za koalici Spolu bude Vladimír Cigánek (ODS).

„Andrei Hoffmannové (Piráti) coby náměstkyni zůstává resort vzdělávání, ale k němu si přibírá kulturu, a naopak se vzdává resortu sportu ve prospěch pana Dohnala,“ řekl Macura.

Uvedl, že při koaličních vyjednáváních poměrně rychle našli průsečík mezi programovými prioritami všech tří politických subjektů. „V prvé řadě je to o tom, že jsme připraveni pomoci lidem i institucím při překonávání energetické a ekonomické krize celou řadou opatření, jejichž detaily budeme ještě ladit,“ řekl Macura.

Dohnal řekl, že je důležité, že všechny zahájené projekty budou pokračovat. „Jsem rád, že se nám podařila nalézt programová shoda a že můžeme pokračovat ve stávající koalici, která z našeho pohledu fungovala dobře, i když s ohledem na volební výsledek došlo k úpravám počtů a gescí v rámci koalice,“ řekl Dohnal.

(profimedia.cz)

Podle Macury jednání nebyla nijak obtížná. „Jedinou věcí, kterou jsme si potřebovali vyjasnit, je náhled na budoucnost Městské nemocnice Ostrava. Ve finále jsme se shodli na tom, že nemocnice zůstane městskou organizací, bude rozvíjena jako příspěvková organizace města, modernizována systematicky a financována z fondu, který si na to vytváříme,“ řekl primátor.

Absolutní zato byla shoda na pokračování přípravy stavby koncertní haly. „Práce pokračují, míříme do stavebního řízení, vyřizujeme i externí financování jak na úrovni vlády, tak na úrovni evropských fondů,“ řekl Macura. V nejbližších měsících by podle něj měla začít příprava území.

ANO uvažovalo také o variantě koalice, kde by bylo i hnutí Ostravak. Macura řekl, že by ale průnik programových priorit byl komplikovanější a vzniklo by zbytečně mnoho potenciálních třecích ploch. „Nám by to matematicky samozřejmě stačilo jenom s koalicí Spolu. Nicméně s ohledem na jakési vyvážení, i jsme chtěli zhodnotit dobrou práci Pirátů v předchozím volebním období, proto jsme nabídli účast na nové městské koalici Pirátům,“ řekl Macura.

Volby v Ostravě vyhrálo ANO, které získalo 21 mandátů. Druhé Spolu má devět mandátů, třetí Ostravak bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD má sedm mandátů, čtyři zastupitele bude mít STAN a po třech mandátech Piráti a KSČM.

Dohnal řekl, že se snaží, aby v ostravských obvodech, kde to má smysl a kde to matematicky jde, vznikly koalice na podobném základu jako na magistrátu. „Ve většině velkých obvodů už se nějaká dohoda rýsuje,“ řekl Dohnal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články