Delta varianta koronaviru je zde a šíří se po celém světě. Vysoce přenosná forma koronaviru, která byla poprvé identifikována v Indii, se rozšířila do nejméně 77 zemí včetně Česka, kde je podle dat SZÚ zachyceno 120 případů. Odborníci očekávají, že případy budou dále narůstat. Připravuje se na to celý svět. Kdo je nejvíce ohrožen a jaké jsou příznaky? Na tyto otázky odpovídají nejnovější data z Velké Británie, kde je mutace hojně zastoupena.
V posledních dnech velmi ostře sledovaná varianta koronaviru delta je nakažlivější než předchozí varianty a existují důkazy, že zvyšuje riziko hospitalizace. Zároveň je oproti jiným variantám odolnější vůči vakcínám.
Varianta delta byla poprvé objevena v Indii koncem loňského roku, kdy způsobila druhou vlnu infekcí a tisíce úmrtí. Vystoupila kvůli nim minulý týden také Světová zdravotnická organizace, aby varovala před rychlostí šíření této mutace, která může být skutečným problémem zejména v místech s nízkou mírou proočkovanosti.
Obavu projevil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Budu ve čtvrtek na mimořádné vládě navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou prokazovali bezinfekčnost negativním testem. Po první dávce vakcíny je totiž účinnost jen 33 %,“ uvedl.
https://twitter.com/adamvojtechano/status/1409855273473396740
Data z Velké Británie shromážděná od února do června ukazují, kdo je nejvíce ohrožen. Jak se ukázalo, dominující delta tvoří 95 % všech sekvenovaných případů. Mezi nejčastěji nakažené patří mladší lidé, kteří nejsou očkováni. Nakažlivost se také týká očkovaných jen první dávkou. Těmto zmiňovaným lidem pravděpodobně spíš hrozí samotná nákaza (přičemž mnoho lidí patří do jedné nebo více z těchto kategorií). Opravdovému riziku jsou pak vystaveni starší lidé v kategorii 50 let plus.
„Vzhledem k infekčnosti některých variant viru, třeba indické mutace, budeme v zimě potřebovat k dosažení kolektivní imunity více než 90% proočkovanost. Tu nedosáhneme na bázi dobrovolnosti a vzhledem k nedůvěře obyvatelstva k politikům i expertům,“ řekl pro FORUM 24 evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Podle Vojtěcha je R delta mutace momentálně na hodnotě 8. Odborníci se dušují, že kolektivní imunity bude dosaženo při proočkování téměř 90 % populace. Aktuálně očkování má nebo je zaregistrováno 15+ cca 50 %.
V řeči čísel – od února vědci analyzovali 92 029 případů, které byly připsány variantě delta.
Téměř 82 500 z bylo zaznamenáno u osob mladších 50 let a většina (53 822 případů) byla zjištěna u neočkovaných. A právě mezi neočkovanými byla nakažena naprostá většina ve věkové skupině do 50 let (52 846 případů) a pouze 976 případů bylo ve věkové skupině nad 50 let.
Zajímavostí jsou také příznaky. Ty jsou o něco jiné – nejedná se jen o ztrátu čichu a chuti. Obvyklejším jevem je rýma a symptomy běžného nachlazení. Delta má taktéž vyšší tzv. transmissibilitu, tedy i potenciál nakazit více lidí. „Proto je potřeba více lidí ochránit očkováním, a než se to podaří, tak omezovat šíření viru pomocí dalších prostředků,“ uvádí Iniciativa Sníh.
Zmiňovaná Velká Británie není ve svízelné situaci sama – podíl na nově infikovaných v Německu činí podle posledních dostupných dat 35 procent, jak uvedl Lothar Wieler, šéf Institutu Roberta Kocha (RKI).
V Česku stále dominuje tzv. britská mutace. „V současné době je incidence pozitivit nízká, proto se může stát, že sekvenační centra budou muset ve sběru vzorků kooperovat a bude menší počet osekvenovaných vzorků v absolutním čísle, ale procento osekvenovaných vzorků vzroste,“ řekla ředitelka Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.