Vláda by se na svém dalším jednání měla zabývat novelou zákona o evidenci skutečných majitelů, kterou je podmíněno čerpání unijních peněz z Národního plánu obnovy. Jejímu přijetí ale brání hnutí ANO. „Nevydírá vládu, ale vzhledem k tomu dopadu, který je na možnost čerpání prostředků z plánu obnovy naprosto nesporný, tak si myslím, že rukojmím se stávají občané České republiky,“ popisuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).
Co by schválení novely zákona o evidenci skutečných majitelů znamenalo?
První důležitá věc je, že je to jedna ze zásadních podmínek pro to, abychom mohli čerpat peníze z Národního plánu obnovy, což je více jak 180 miliard, které máme mít k dispozici už letos na podzim. Pokud tento zákon nebude schválen, tak je to čerpání nemožné, protože Evropská komise jasně konstatovala, že toto je podmínka k tomu, abychom mohli finanční prostředky čerpat.
Zákon o koncových vlastnících znamená dohledatelnost vlastnických struktur společností. To, oč se vede spor, je skutečnost, zda v případě svěřenských fondů má být jako koncový vlastník uváděn ten obmyšlený, tedy člověk, který svěřenský fond zřizuje, či nikoliv. To je to, zač bojuje hnutí ANO, kde hájí svého předsedu a nechce to připustit. Chce ponechat tu mírnější variantu, kdy by byl obecně vlastník uváděn pouze u společností, které jsou do svěřenského fondu vloženy, ale nikoliv u fondu jako takového.
Pokud by tedy byla novela zákona schválena, tak by byl bývalý předseda vlády Andrej Babiš (hnutí ANO) prezentován jako osoba s koncovým vlivem na Agrofert?
Já netuším, s čím ve finále přijde ministerstvo spravedlnosti na vládu, protože byly dvě varianty. Jedna varianta, která byla napsaná tak, že by odpovídala tomu, co bylo schváleno v minulém období za vlády hnutí ANO v poslanecké sněmovně. To znamená, že je jako koncový vlastník uváděn i ten, z jehož popudu je zřizován svěřenský fond. Paradoxně chce hnutí ANO ten stávající stav zmírnit a chce, aby nebyl uváděn jako koncový vlastník.
Celé jádro sporu je to, zda tam má být uveden v přísnější, nebo mírnější podobě. Hnutí ANO říká, že mírnější podobu podpoří, přísnější podobu, kde by byl uveden jako koncový vlastník ten, kdo zřizuje svěřenský fond, tak to odmítá podpořit. Mimo jiné se totiž v tomto případě hraje i o jejich předsedu.
Novelu musí schválit vláda a posléze se jí bude zabývat poslanecká sněmovna…
Ano, mám informaci, že v tuto chvíli prochází zrychleným meziresortním připomínkovým řízením. Nevím, jestli tento týden, nebo příští týden by ji měla projednávat vláda.
Aby mohly být vyplaceny peníze z Národního plánu obnovy, musí být novela v poslanecké sněmovně přijata ve zrychleném režimu už v prvním čtení. To ale mohou vetovat nejméně dva poslanecké kluby nebo alespoň 50 poslanců. Máte pro to vyjednanou podporu?
Pokud se hnutí ANO rozhodne vetovat projednání (ve zrychleném režimu, pozn. red.), což v tuto chvíli potřebujeme, tak je téměř jisté, že se to nedá stihnout. Hnutí ANO avizovalo, že pokud nebude předložena mírnější verze, tak to skutečně zavetuje. Je nad tím otazník, protože já přesně nevím, s jakou variantou ministerstvo přijde a co vládě předloží.
Hnutí ANO požaduje vypuštění §4 odstavce 1 písmena b). V něm je napsáno, že korporaci vlastní ta osoba, která z ní má přímo nebo nepřímo podíl na zisku větší než 25 procent. Jak se k tomuto požadavku stavíte?
Pro nás je naprosto nelogické, abychom zmírňovali zákon, který byl schválen ještě za vlády hnutí ANO v nějaké podobě. Takto jsme se o tom bavili a takové bylo i stanovisko všech pěti koaličních stran, které jsme sdělili ministerstvu spravedlnosti.
Hnutí ANO také tvrdí, že vyškrtnutím daného paragrafu by novela lépe splňovala podmínky Evropské komise. Je to pravda?
Nevím, jestli by splňovala podmínky lépe. Hnutí ANO tvrdí – a v tom má asi pravdu – že jdeme nad rámec požadavku Evropské komise. To je pravda. My bychom se ale dostali do situace, že bychom zmírňovali to, co bylo schváleno za jejich vlády. V tomto máme pravdu my, když říkáme, ať to ponecháme tak, jak to je. Není důvod to zmírňovat, protože jinak je to v tomto případě velmi účelové.
Pokud by novela prošla i s již zmiňovaným paragrafem, tak by v případě dalšího vládního angažmá Andrej Babiš neměl dosáhnout na dotace ani veřejné zakázky. Snaží se tak podle vás hnutí ANO bránit svého šéfa?
Vyškrtnutí §4 odstavce 1 písmena b) toho zákona působí dojmem, že hnutí ANO hájí svého předsedu.
Podle Pirátů hnutí ANO vydírá vládu. Souhlasíte s tím?
Já bych neřekl, že vydírá vládu, ale vzhledem k tomu dopadu, který je na možnost čerpání prostředků z Národního fondu obnovy naprosto nesporný, tak si myslím, že rukojmím se stávají občané České republiky. Komise skutečně podmínila první žádosti o platbu ve třetím čtvrtletí roku 2022 tím, že tento zákon nabude účinnosti. Proto to není o tom, že bude zákon podán, ale že bude schválen a bude účinný. Tak to je a projednávání stálo na dohodě s hnutím ANO.