Ostrý vládní spor kvůli demonstracím: Pelikán obvinil policii ze selhání, Chovanec to odmítá

Ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi z Babišova hnutí ANO (vlevo) posloužily demonstrace ze 6. února jako záminka ke kritice policie, která spadá pod rezort ministra vnitra Milana Chovance z koaliční ČSSD (vpravo). (ČTK)

Ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi z Babišova hnutí ANO (vlevo) posloužily demonstrace ze 6. února jako záminka ke kritice policie, která spadá pod rezort ministra vnitra Milana Chovance z koaliční ČSSD (vpravo). | FOTO: ČTK

Policie podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) selhala, když v sobotu nezakročila proti maskovaným výtržníkům napadajícím průvod levicových aktivistů mířících k Pražskému hradu. Proti velitelům zásahů by podle něj měla být vyvozena odpovědnost. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda očekává důsledné a nezávislé policejní vyšetřování sobotního útoku na sociální centrum Klinika. Na centrum zaútočila skupina maskovaných osob, policie prověřuje událost kvůli spáchání trestných činů výtržnictví, obecného ohrožení a poškození cizí věci.

Chovanec je ovšem se zásahem policie spokojen a své podřízené dokonce na webových stránkách svého úřadu pochválil.

Oficiální vyjádření ministra vnitra Milana Chovance:

„Jsem rád, že Policie ČR zvládla během sobotních událostí v Praze udržet situaci pod kontrolou. A to i přesto, že šlo o koncentraci několika vzájemně antagonistických akcí v průběhu jednoho dne. Zároveň jsem zadal policejnímu prezidentovi důkladné prošetření údajných excesů, na které v průběhu neděle upozornila některá média. Na těchto kontrolách se bude podílet i audit Ministerstva vnitra. Jde zejména o chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu a rovněž o obvinění policie z údajné provokace, které na sociálních sítích šíří někteří aktivisté, a které následně zopakoval i pan Jiří Vítek, politik a předseda jedné z odborových organizací. Výsledky tohoto šetření chci mít k dispozici do dvou týdnů. Následně s nimi seznámím veřejnost.“

„Útok na budovu tzv. Kliniky považuji za zbabělý akt, který potvrzuje nebezpečí fašizace části naší společnosti. A to v situaci, kdy pro znejišťování veřejnosti není žádný důvod. Česká vláda odmítla a nadále odmítá povinné kvóty. Nelegálních migrantů je díky postupu státu, který striktně dodržuje evropské i české zákony, na území ČR necelá stovka. Očekávám, že policie udělá maximum pro vypátrání všech pachatelů.“

Policie je z obvinění proti svým zákrokům překvapena a silně je odmítá

Pražská policie se ohradila proti kritice související se sobotními demonstracemi. Na sociálních sítích se například probírá to, že policie údajně vyprovokovala potyčku s levicovými demonstranty na Malé Straně. Další kritika se týká napadení přenosového vozu Českého rozhlasu, při kterém prý policisté nechtěli pomoct redaktorům. Vedení pražské policie nechá opatření zkontrolovat. Výsledky budou známy do dvou týdnů. Na webu to uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) očekává, že vláda dostane od ministerstva vnitra souhrnné hodnocení víkendových událostí.

„Přesvědčil jsem se jak na řídícím štábu, tak i přímo v ulicích metropole, že policisté i kriminalisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace. Jejich profesionální nasazení a přístup velice oceňuji, policisté tak zabránili nejednomu vyostření situace,“ uvedl v prohlášení ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Kontrola bezpečnostních opatření a práce policie při demonstracích bude hotová do dvou týdnů, jak požaduje ministr vnitra Milan Chovanec. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že policie svou roli zvládla.

O sobotních událostech se podle Dienstbiera hovořilo i na dnešním jednání vlády, ale bez formálního závěru, protože téma bylo zařazeno do bodu „různé“. Události by podle něj mělo vyhodnotit ministerstvo vnitra. „Očekávám, že dostaneme souhrnnou informaci z hlediska hodnocení toho, co se dělo o uplynulém víkendu,“ řekl novinářům Dienstbier.

Předseda odborové organizace Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek v neděli na svém blogu publikoval text, kde označil skupinu útočníků, kteří napadli sobotní průvod levicových aktivistů, za převlečené policisty. V textu také tvrdí, že útok organizoval policista v civilu, který je vidět na záběrech z akce. Dnes na tiskové konferenci prohlásil, že v žádném případě nechtěl svým vyjádřením poškodit policii.

„Nemám žádné informace zevnitř policie,“ řekl Vítek. Je prý ale přesvědčen, že některé policejní složky v akci figurovaly. Zdůraznil, že jde o jeho soukromý názor, závěry prý vyvodil z veřejných videí a fotografií. Podezřelé mu prý bylo i to, že útočníci vycházeli z budovy ministerstva vnitra a to, že nezasáhl antikonfliktní tým. Sám prý ale netušil, že jeho text vyvolá takovou odezvu. „Možná jsem měl volit slova mírněji,“ řekl.

Server antifa.cz dnes uvedl, že na videu z incidentu je možné identifikovat některé útočníky, kteří jsou prý členy nacionalistických spolků. Autoři článku se vyjádřili také k muži, který je údajně policistou v civilu a podle Vítka útok organizoval. Podle nich jde o policejního důstojníka, který útočníky zná. „To není nic zvláštního, většina z nich se při svém stylu života s policií seznamuje poměrně často. Z videa je patrné, že se celou dobu snaží situaci uklidňovat,“ uvedl server, který považuje údajnou policejní provokaci za nepravděpodobnou.

Incident odsoudili i Sobotka s Bělobrádkem

Pelikán zdůraznil, že na shromážděních podle zákona nikdo nesmí mít maskovaný obličej a mít zbraň. „Máme ale video, kde jsou lidé, kteří jsou ozbrojení a mají maskovaný obličej a na které v klidu dohlíží nějaká policejní skupina, já myslím, že na tom není co prošetřovat,“ řekl.

Podle předsedy vlády je důležité, aby byl vyšetřen útok na Kliniku a byli odhaleni jeho pachatelé. Vláda se podle Sobotky na dnešním jednání k sobotním událostem vrátila a sjednotila svůj postoj. „Jakékoli zastrašování, šíření nenávisti, či dokonce násilí je v demokratické společnosti nepřijatelné. Pokud někdo porušuje zákony, musí počítat s tím, že stát takovéto jednání bude postihovat,“ řekl Sobotka na tiskové konferenci.

Původní informace hovořily o tom, že skupina maskovaných osob na centrum házela zápalné lahve. Hasiči požár po příjezdu dokázali uhasit za čtyři minuty. Klinika uvedla, že na ni zaútočili neonacisté, a to kameny a světlicemi, které v objektu zapálily část kavárny. V budově se v té chvíli nacházelo přes dvacet lidí. Centrum Klinika vidí spojitost útoku se sobotními demonstracemi proti islámu.

Podle Sobotky musí demokratická společnost chránit hodnoty, na kterých stojí. „Vláda očekává, že orgány činné v trestním řízení budou důsledně a nezávisle konat. Je důležité, aby útok byl vyšetřen a aby byli odhaleni jeho konkrétní pachatelé,“ řekl Sobotka novinářům.

Útok odsoudil i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Zápalné lahve do demokracie nepatří, ty patří do válečného stavu. Proti takovým věcem se musíme důrazně ohradit,“ řekl Bělobrádek na tiskové konferenci. Věc odsoudil i Pelikán. „Někdo se pokoušel vniknout násilně do objektu, házel zápalné lahve a rozbíjel skla, to se v Praze 21. století dít nemůže,“ uvedl.

V objektu Kliniky dříve přebývali bezdomovci a narkomani. V prosinci 2014 budovu nelegálně obsadili aktivisté a vyklidili ji od odpadků. Policie je původně vyvedla, protože v objektu chtěla sídlit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Loni budovu iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]