Ostrý boj mezi dezinformátory. Navzájem se obviňují z krádeže proruské scény

Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel  (ČTK / Kamaryt Michal / Krumphanzl Michal / FORUM 24)

Jindřich Rajchl, Ladislav Vrabel | FOTO: ČTK / Kamaryt Michal / Krumphanzl Michal / FORUM 24

Proruskou dezinformační scénou hýbe další ostrý souboj vůdců. Zatímco ten podzimní byl mezi Ladislavem Vrabelem a Jiřím Havlem kvůli penězům, které posílali jejich příznivci, ten současný je o tom, kdo prorusky naladěné obyvatelstvo povede. Ve sporu opět figuruje pořadatel loňských demonstrací Ladislav Vrabel, tentokrát se však střetl s předsedou neparlamentní strany PRO Jindřichem Rajchlem, který si dělá zálusk na pozici vůdce všech proruských sil. Oba se obviňují, kdo komu krade proruskou scénu, a nešetří urážkami. 

Nejde zdaleka jen o termín další demonstrace, o který si na magistrátu požádali oba. Pořádat ji nakonec bude Rajchl, protože byl s žádostí rychlejší. Kromě této kauzy je zde nová epizoda. Vrabelovi vadí urážky, které Rajchl směroval na jeho osobu. Snaží se ho proto znevěrohodnit a například zpochybňuje počet demonstrantů na jeho sobotní demonstraci v Praze. Předseda proruské partaje PRO Rajchl prohlašoval, že na mu na akci přišlo sto tisíc lidí.

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

To zpochybnili nejen odpůrci dezinformační scény, ale také Vrabel. Ten byl přitom ještě nedávno Rajchlovým přítelem, dokonce ho zval na své loňské demonstrace. Vrabel tvrdí, že v sobotu na Václavském náměstí nebylo sto tisíc lidí, ale pouze třicet tisíc. Většina z nich navíc podle něj měla placku jeho iniciativy a lidé v průběhu demonstrace houfně odcházeli. Vrabel to prohlásil v jednom ze svých videí na sociálních sítích.

V něm zároveň prohlásil, že má na Rajchla „nějakou špínu“, ale zatím ji nechce zveřejnit. Teď je prý jeho cílem, aby Rajchl nejednal sám za sebe. „Potřebujeme, aby se z toho probral. Z téhle své egoistické diskotéky. Aby se připojil do vlastenecké scény na pódium mezi všechny ostatní strany. Ať má svůj program, ať slibuje lidem hory doly. Jindra Rajchl slibuje všechno. I to, že vrátí důchodcům peníze. Ať slibuje hory doly. To není žádný problém. Je politik. Ať mu lidi, kteří mu věří, dají svoje hlasy. Ale ať neštěpí vlasteneckou scénu. A co je horší. On nejen že ji štěpí, on si ji chtěl ukrást sám pro sebe,“ postěžoval si Vrabel poté, co o něm Rajchl prohlásil, že je podrazák a sabotér.

S útokem Rajchl přišel v souvislosti s plánovanou demonstrací, na kterou si oba aktivisté chtěli zarezervovat Václavák. „My jsme samozřejmě oznámili konání této akce již dříve, aby nám nějaký eurohujerský kuliferda nemohl akci zhatit tak, že si ji tam nahlásí jako první, a tím nás vyblokuje, nicméně to, že se o takový podpásový úder pokusí pan Vrabel, tak to mne skutečně překvapilo. I když ono se to asi dalo vlastně čekat. Posouzení, jestli je dotyčný člověk pouze podrazák nebo sabotér, nechám už čistě na vás,“ atakoval Rajchl Vrabela.

I když dezinformační proruská scéna vytrvale mluví o tom, že je potřeba vyměnit vládu a zavést jakési změny, víc než praktické politice a sestavování plánů oněch změn se tato scéna zřejmě věnuje vnitřním sporům a hádkám. Žádné z uskupení, která se na tuto scénu přilepila, nemá šanci uspět ve volbách. Trikolóra a komunisté jsou v průzkumech hluboko pod pětiprocentní hranicí, nutnou pro vstup do poslanecké sněmovny, a Rajchlovo PRO se v nich dokonce ani neobjevuje. SPD stojí několik kroků bokem a jede si své demonstrace. Žádná ze stran, které k lidem promlouvají při pravidelných demonstracích, na nichž organizátorům navíc ubývají diváci, tak pravděpodobně nemůže splnit to, co slibuje nebo nabízí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články