Ostuda ve světě. Balkan Insight popisuje hlemýždí tempo očkování v Česku i ostudné protesty s Davidovou hvězdou

Demonstrace na Staroměstském náměstí, ilustrační snímek  (Alena Spálenská)

Demonstrace na Staroměstském náměstí, ilustrační snímek | FOTO: Alena Spálenská

Česko se opět jednou zapisuje ve světě jako výjimečná země. Server Balkan Insight se pozastavuje nad „sotva hlemýždím tempem“, s nímž tato země  očkuje své obyvatele, jakož i nad výsledky průzkumů naznačujících, že bezmála polovina Čechů očkování stále odmítá.

„Někteří, jak se zdá, raději napomáhají šíření viru,“ poznamenává server Balkan Insight s odkazem na protesty proti vládním opatřením a očkování, které se konaly minulý víkend i navzdory tomu, že je Česko jedním z míst s nejzávažnější pandemickou situací v Evropě. Věta „Na tři tisíce lidí se shromáždily v Praze, aby – bez roušek a samozřejmě bez udržování rozestupů – volaly pro „svobodě“ a návratu do „normálu“, vypovídá o Česku mnohé.

Server zdůrazňuje, že zmíněný protest se odehrál v témže týdnu, kdy Česko zaznamenalo nový denní rekord 17 668 nových potvrzených případů nákazy, čehož důsledkem si pojistilo titul „pandemického šampiona“.

Balkan Insight si všímá i dění na tuzemské politické scéně, kde zaznamenal, jak opoziční politici vyzývali Andreje Babiše k tomu, aby požádal sousední země o zdravotnickou pomoc. K tomu popisuje složitou situaci zahlcených krematorií, která vozí těla po republice.

()

Dav se shromáždil na Staroměstském náměstí, aby si poslechl bývalého prezidenta a známého konspiračního teoretika Václava Klause, a následně pokračoval k velvyslanectví USA, kde vyjádřil podporu vpádu Trumpových příznivců do budovy amerického Kongresu.

Server pochopitelně neopomíná zmínit, že účastníci protestu měli americké konfederační vlajky a žluté Davidovy hvězdy „…posledně jmenované ve snaze přirovnat ty, kdo se nechtějí nechat očkovat, k Židům utlačovaným a vražděným během holocaustu“.  Pasáž věnovaná České republice končí zmínkou o nápadu z židovské komunity, že by předmětní demonstranti měli navštívit některý z bývalých koncentračních táborů, aby si doplnili vzdělání.

Server Balkan Insight je projekt novinářů z jihovýchodní Evropy, který pokrývá dění v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Kosovu, Severní Makedonii, Moldavsku, Srbsku a dalších zemích Balkánu a blízkého okolí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]