Moderátor Luboš Xaver Veselý bude ve veřejnoprávním rozhlase zpovídat prezidenta Miloše Zemana. Podle vyjádření Českého rozhlasu to bude rozhovor v „duchu lifestylového formátu daného pořadu“. Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral tak opět dokázal, že jeho posláním není bránit kvalitní žurnalistiku ve veřejnoprávním médiu, ale ustupovat a sloužit mocným.
Ten „lifestylový duch“ znamená jediné – Xaver Veselý bude dělat svoji práci tak, jak si to před časem natrénoval na premiérovi Andreji Babišovi: Zeman dostane neomezený prostor, ani jedinou nepříjemnou otázku a celé to bude takové milé povídání, které je ale ve skutečnosti jasným politickým PR.
Že Zemanovi nadbíhají některá soukromá média, zejména proruské Parlamentní listy, dříve TV Barrandov, Frekvence 1 nebo Babišova MF DNES, to je známá věc. Že se ale k tomu musí propůjčit i veřejnoprávní rozhlas, který není placen jen z kapes Zemanových fanoušků, většina z nich by jej naopak raději zestátnila, ale všemi, tedy i těmi, kdo by chtěli, aby Zeman dostával i kritické dotazy, na tom zjevně nezáleží.
Český rozhlas by navíc Zemana už dávno zvát neměl. Prezident republiky je schopen ve vysílání pronášet hrubé vulgarismy, které tam nepatří, a po posledním extempore, kdy mluvil o ekonomických zm*dech, bylo jasné, že je čas zamyslet se nad tím, proč Zeman vůbec do rádia chodí. Nyní mu je naservírován jeho „oblíbený moderátor“ a hlava státu, která jinak celá léta upřednostňovala úplně jiná média než ta veřejnoprávní, milostivě věnuje hodinku svého času i Českému rozhlasu.
Pokud někoho překvapuje, že je ČRo (i za něj se přece tak ohnivě bojuje a demonstruje, ne?) tak nevhodně servilní, je to zbytečné. Zavoral byl zvolen jako člověk předem vybraný hnutím ANO. Byl ochoten potopit investigativního novináře Janka Kroupu poté, co vznikly kritické reportáže o holdingu Agrofert, a některým lidem se to nelíbilo. Seděl v porotě, která udělovala ceny konspirátorům, a nebál se zaskočit na TV Barrandov a dávat tam rozhovor Alex Mynářové.
Ostatně když se občas v těch stále ještě svobodných médiích mluví o ohrožení České televize a o možnostech, jak ji může Sněmovna držet v šachu, zmiňují se často její výroční zprávy. Lze si všimnout, že s výročními zprávami rozhlasu volební výbor Poslanecké sněmovny takové problémy zdaleka nemá. Náhoda? Jistěže ne. V ČRo už je totiž dávno vymalováno.