„Je vidět, kam se maďarská vláda ubírá. Přímo do náruče Moskvy,“ nenechala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) bez komentáře fotografii, kterou na sociálních sítich zveřejnil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ten se na snímku pochlubil setkáním s předsedou proruské strany PRO Jindřichem Rajchlem. Vrecionová to označila za ostudné a nechutné.
„Maďarský ministr zahraničí Szijjártó jednal s Jindřichem Rajchlem. Ostudné a nechutné. Je vidět, kam se maďarská vláda ubírá. Přímo do náruče Moskvy,“ vzkázala na sociální síti europoslankyně Veronika Vrecionová, která je dvojkou na kandidátce koalice SPOLU pro volby do Evropského parlamentu.
Reagovala tak na fotografii s Jindřichem Rajchlem, kterou se pochlubil právě maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Suverenita, rodiny a obrana národních zájmů byly společnými body dnešního setkání s předsedou strany PRO. Jindřich Rajchl se v minulosti mnohokrát postavil za Maďarsko a politiku maďarské vlády, čehož si zvláště za současných okolností vážíme,“ napsal ke snímku ve čtvrtek maďarský ministr ve vládě premiéra Viktora Orbána.
„S Orbánovým Fideszem na evropské úrovni prostě spolupracovat nebudeme!“ dodala ještě ke kroku maďarského ministra eurposlankyně Vrecionová. Narážela tak na Orbánova slova ze začátku února, kdy se nechal slyšet, že jeho strana Fidesz po červnových eurovolbách vstoupí do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kde jsou aktuálně také europoslanci za občanské demokraty.
„Odpověď je ano. Jsme připravení a vstoupíme k evropským konzervativcům,“ prohlásil tehdy Orbán před italskými novináři na tiskové konferenci v Bruselu po summitu EU. O věci podle svých slov mluvil s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, která je celoevropskou lídryní frakce ECR. Šéfka italské vlády rozhovor s Orbánem na toto téma nepopřela, v prohlášení však byla opatrnější. Podle ní se vše uvidí až po volbách.
Vrecionová už dříve možnost vstupu Orbánovy partaje do ECR vyloučila. „Fidesz do ECR nepatří a je to pro mne i mnoho z nás ve frakci naprosto vyloučené. Vážně nepotřebujeme ve frakci handlíře, který poslední dva roky přes Ukrajinu vydírá zbytek EU. Orbán nemá s hodnotami ECR nic společného,“ napsala už v únoru na sociální síti X. „Chování Orbána je samozřejmě zcela mimo rámec hodnot, které zastává ECR. A dokud tohle nezmění, tak prostě nepřichází v úvahu, aby byl s námi v jedné rodině. To je vyloučené,“ prohlásil v nedávném rozhovoru pro deník FORUM 24 také europoslanec a lídr kandidátky SPOLU pro eurovolby Alexandr Vondra (ODS).
Maďarský ministr zahraničí Szijjártó dorazil ve čtvrtek do Prahy na jednání zemí Visegrádské skupiny (V4), na kterém byl přítomen také šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a ministři zahraničí Polska Radosław Sikorski a Slovenska Juraj Blanár.
Lipavský na tiskové konferenci po jednání označil za nutné navýšit podporu Ukrajiny ve všech oblastech včetně vojenské pomoci. Zájmem celého regionu podle něj je, aby ruská armáda zůstala co nejdál od jeho hranic. Ocenil, že řada zemí se přidala k české iniciativě na zajištění munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii, dnes konkrétně poděkoval Polsku.
Polsko k české iniciativě přispěje nejen finančně, ale také logisticky, oznámil ministr Sikorski. Šéfové diplomacií V4 se podle něj shodli, že ruská invaze je aktem agrese a jde o nespravedlivou a protiprávní válku. Ukrajina má podle Sikorského právo na nezávislost a na to, aby zůstala v mezinárodně uznávaných hranicích.
Naopak šéf slovenské diplomacie Blanár a maďarský ministr Szijjártó oznámili, že se k plánu nepřipojí a nebudou Ukrajině dodávat žádné zbraně. „Myslíme, že konflikt nemá vojenské řešení,“ řekl za slovenskou vládu Blanár. Zdůraznil ale, že jeho země bude Ukrajině pomáhat humanitárně. Poděkoval také partnerům z V4 za příspěvek ke vzdušné ochraně Slovenska, protože podle Blanára Slovensko vše, co mělo, poslalo právě na Ukrajinu.
„Naše pozice je také známá a není důvod ji měnit. Maďarsko neposílalo a nebude posílat žádné zbraně na Ukrajinu. Nebudeme se přidávat k žádným iniciativám, které dodávají zbraně na Ukrajinu,“ poznamenal Szijjártó. Odmítl také společně s Blanárem jakékoli zapojení vojáků v napadené zemi. Zároveň ale podle něj Maďarsko kooperuje v největší humanitární operaci v dějinách země.
S návrhem přišel premiér Petr Fiala (ODS) na mimořádném summitu EU na počátku února. O možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 tisíc dělostřeleckých granátů o dva týdny později informoval prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Do pomoci se zapojí 18 států, první granáty by měla Ukrajina dostat do několika měsíců.
Na tiskové konferenci se ministři také dostali k tématu nedávného setkání Blanára i Szijjártóa se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Oba zmínění se shodli, že v diplomacii je nutné jednat nejen s těmi, s nimiž politiky pojí stejné názory. Blanár i Szijjártó se domnívají, že by uzavření komunikačních kanálů s Ruskem znamenalo i vzdání se nadějí na diplomatické řešení konfliktu.
Sikorski také hovořil o tom, že se nelze setkávat pouze s lidmi, s nimiž souhlasí. Nicméně setkání s Lavrovem v plánu nemá. Podle Lipavského schůzka mezi ministry musí být potřebná a opodstatněná, v aktuální situaci takové okolnosti nenastaly a neočekává, že v budoucnosti se jeho setkání s Lavrovem uskuteční. „Neznamená to ale, že by Česko nemělo diplomatické vztahy s Ruskem, máme různé kanály,“ vzkázal s tím, že nikoli na úrovni ministrů.