Ostudný Vítkov: Klaus s Vodičkou si notovali v kritice EU, strašení migrací i ve vztahu k Rusku

Eric Drooker

Ostudná vystoupení předsedy Československého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky a bývalého prezidenta Václava Klause zanechávají další hořkou pachuť na státním svátku 28. října. Oba pánové oslavu výročí na Vítkově využili pro hlásání myšlenek proti Evropské unii, opět hovořili o migraci a „elitách“ a zneuctili tak pietní akt podobně, jako to Vodička již jednou udělal na Terezínské tryzně. Není překvapivé, že ČSBS poté Klausovi předal ocenění, jak už se ostatně stalo u Miloše Zemana.

Komunista Vodička má podobná extempore rád. Když naposledy přijel uctít oběti z Terezína, sděloval divákům své obavy z „mladých mužů s iPhony“, kteří k nám přicházejí. Dnes byl poněkud umírněnější, jeho sdělení bylo ovšem stejné. Je opravdu neuvěřitelné, že podobná slova ještě zaštiťuje masarykovskou tradicí, aby vzápětí pohovořil o tom, zda si české ženy přechylují či nepřechylují svá jména a co to 98 let po vzniku republiky vlastně znamená.

O něco překvapivější ovšem bylo, jak s Vodičkou souzněl kdysi pravicový politik Klaus. Ten samozřejmě EU kritizoval také – a migrace zabrala velkou část jeho projevu. Exprezident kázal o slepých elitách, které se snaží zničit Českou republiku, protože EU nerespektuje národní státy a nahrál taky svému milému synovi, když sdělil, že za ničení hodnot může nejvíce současné školství (jak víme, Klaus junior je na školství největší odborník a svými názory nás často oblažuje na webu Novinky.cz).

V den, kdy je Česká republika zásadně rozdělena kvůli ostudám Miloše Zemana, je opravdu velmi smutné sledovat projevy bývalého komunisty, který rád vyjadřuje své sympatie k Rusku (učinil tak například po ruské okupaci Krymu) a zjevně zahořklého exprezidenta, který v prostorách památníku hovoří o tom, že je třeba se bát Západu, nikoli Východu a že někteří se „stále snaží bojovat dávno dokončené bitvy“.

Téměř sto let po vzniku Československa sledujeme parodii na oslavu svátku, který by měl být především uctěním národa, svobody a demokracie. Místo toho k nám z obrazovky promlouvají zastánci Vladimira Putina, kteří by rádi zavírali hranice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]