Osudy divného vojáka Matouše Bulíře. Kdyby dezinfo scéna Bulíře neměla, musela by si ho vymyslet

Ilustrační foto. (Pixabay/pixel2013)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/pixel2013

Je to opravdu zvláštní voják, ten Matouš Bulíř. Ačkoli se nechal naverbovat na Ukrajinu jako válečný dobrovolník, od prvních chvil se místo bojů zaměřuje na sebeprezentaci na sociálních sítích, kde si jeho příspěvky začaly budovat početné publikum. Vůbec ho neznepokojují zločiny, které na Ukrajině páchá mocný soused, zato se s neutuchající pečlivostí zabývá oblastmi, které nejsou válkou bezprostředně postižené.

Jaký div, že se stal hvězdou dezinformační scény, která nám chce vsugerovat, že válka na Ukrajině je něco, co se nás netýká a čím bychom se neměli zabývat! Když si to s ním přijeli „vyříkat“ jiní čeští dobrovolníci, kteří se na rozdíl od Bulíře zapojují do bojů v první linii, dezinformační scéna obvinila europoslance Tomáše Zdechovského, že si objednal Bulířův lynč, ba dokonce „vraždu“.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Pana Bulíře samozřejmě nikdo nezavraždil, i když frontoví vojáci své argumenty doprovázeli místy ručně. Pan Bulíř ostatně opět dává na facebook příspěvky, aby početné publikum neztratil. Tomáš Zdechovský pak podal trestní oznámení na ženu, která ho z plánované likvidace Bulíře obvinila (příspěvek mezitím smazala).

Bulíř naštvaným vojákům podle našich informací tvrdil, že má třináct let zkušeností z armády a ministerstva vnitra. Pak ho vzali na cvičné střelby, ale ukázalo se, že se zbraní si počíná jako nováček; do bojů se nezapojil, na videu při konfrontaci říká, že si jednou vystřelil „akáčkem“.

Že západní Ukrajina není na rozdíl od té východní válkou zdevastovaná, protože je ušetřená každodenního pekla ničivých ruských útoků, není žádné tajemství, česká média o tom informovala nesčetněkrát. Ale nepochybně se najde dost lidí, kteří v tom vidí Bulířův senzační objev. Sdílejte, než to smažou! Tohle před námi média zatajila!

Bulířovo video z 23. února má například ukázat, jak je na západní Ukrajině život v podstatě normální. V maskáčích a baseballové čepici nás pan Bulíř provází v šerosvitu jakéhosi blíže nespecifikovaného hotelu, kde je ubytován. A světe, div se! V hotelu světla svítí, wifi funguje, teplá voda teče, žádné výpadky energie a žádný diskomfort ⁠– sdělení pana Bulíře nevyhnutelně směřuje k závěru, že běženci ze západní části válkou zmítané země jsou obyčejní ekonomičtí migranti.

Video, které dostalo téměř šest tisíc lajků, zakončí pozdravem českých nácků „Nic než národ“. Ostatně, za protiromské cedule u památníku v Letech, kde stál za války romský koncentrační tábor, si u soudu vysloužil podmínku. Nejvíce lajků ovšem nasbíralo Bulířovo video, které vyprovokovalo už zmiňovanou odvetu českých bojovníků. Za pár dnů jich získalo přes dvacet sedm tisíc. Jádrem jeho sdělení je, že pomáhat napadené zemi jsou vyhozené peníze, protože ukrajinská armáda stejně v bojích nevyužívá moderní západní techniku. Vojáci mu pak ⁠– místy ručně  ⁠– dokazují, že techniku využívají, Bulířův problém je, že se do bojů nikdy nezapojil.

Ke kauze se vyjádřil i svolavatel „protiukrajinských“ demonstrací Jindřich Rajchl. Na facebooku se přiznal, že s Bulířem prý neměl dobré vztahy  ⁠– „on věřil na vojenskou pomoc Ukrajině, já nikoli“ ⁠– a „dost tvrdě“ se prý o to přeli. Zajímavé, z videií pana Bulíře vyplývá spíš opak. Pan Bulíř v nich prezentuje navlas stejný postoj, jaký vyznává Rajchl, ačkoli ho předvádí v maskáčích válečného dobrovolníka. Působí to spíš jako průhledná krycí legenda. Kdyby dezinfo scéna pana Bulíře neměla, musela by si ho vymyslet. Ale nemusela, ona ho má.   

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články