Otázka dědictví po Kellnerovi se vyjasňuje. PPF má nového vlastníka

Nejbohatší Čech Petr Kellner. (ČTK)

Nejbohatší Čech Petr Kellner. | FOTO: ČTK

Koncovým reálným vlastníkem skupiny PPF se stala Renata Kellnerová, vdova po hlavním majiteli Petru Kellnerovi, který zemřel v březnu při pádu vrtulníku na Aljašce. Informace vyplývá z hlášení, které PPF předala České národní bance. Rozhodnutí může být pouze dočasné.

Z informace, se kterou přišel Ekonomický deník, vyplývá, že oznámení byla dvě. V Centrálním úložišti regulovaných informací u České národní banky došlo ke změně, která se týká koncového majitele podílů ve společnostech O2 Czech Republic a Moneta Money Bank. Podle prvního oznámení se Renata Kellnerová stala ultimátní majitelkou 83,57 % akcií O2. Ve druhém oznámení se píše, že Kellnerová nově kontroluje i 29,94 % akcií Moneta Money Bank.

Revue FORUM (archiv)

Otázkou zůstává, zda je toto rozhodnutí trvalé. Ve hře jsou stále Kellnerovy čtyři děti. Do řízení by se údajně mohl zapojit 29letý syn Petr Kellner mladší, který momentálně přebývá ve Španělsku. Naopak jako nepravděpodobné se jeví zapojení partnera Kellnerovy nejstarší dcery Anny, miliardáře Daniela Křetínského, do vedení skupiny PPF. S manželkou Renatou měl Kellner ještě další dvě dcery.

Petr Kellner byl až do své smrti majoritním vlastníkem skupiny PPF. Podle výroční zprávy ovládal 98,93 % PPF Group. Majetek Petra Kellnera byl magazínem Forbes loni odhadován na 293 miliard korun.

Skupina PPF vznikla v roce 1991 a na konci roku 2020 zaměstnávala více než 94 tisíc lidí. Skupina investuje do řady odvětví, například do finančních služeb, médií, telekomunikací, nemovitostí, biotechnologie a strojírenství. Svou korporátní vlastnickou a řídící strukturu má PPF v Nizozemsku a působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Široké portfolio zahrnuje Home Credit, PPF banku, Air Bank, Škoda Transport a další.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com