Otazníky kolem šetření daňových úniků farmy Čapí hnízdo. Proč případ nevede Nevtípil?

ČTK

Rekreační areál Čapí hnízdo | FOTO: ČTK

Policie nedávno zahájila prověřování, zda se společnost Farma Čapí hnízdo nedopustila daňových úniků. Kauza je o to pikantnější, že premiér Babiš vyhlásil boj daňové kriminalitě. Zároveň ale vyvolává otazníky. Proč ji nevede vyšetřovatel dotačního podvodu Pavel Nevtípil?

ČTK

Zatímco vyšetřování společnosti Čapí hnízdo, účelově vyčleněné ze skupiny Agrofert, aby dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci, spěje k závěru, otevřela se druhá linie kauzy. Server Neovlivní přinesl informaci (6. 3. 2019) , že policie začala prověřovat hospodaření farmy, už pět let znovu začleněné do holdingu. Jedná se o podezření z nezákonného odpočtu DPH, obří objem 280 milionů korun vynaložených na pravděpodobně „fiktivní“ reklamu a další potenciální daňové delikty.

Podezření už v roce 2014

Problémy tohoto rázu v rámci hospodaření Babišovy farmy se objevily už v roce 2014. Tehdy měl německý finanční úřad pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu společnosti Čapí hnízdo, a svoje zjištění oficiálně předal české Finanční správě. Ta ovšem téměř pět let nekonala.

Teprve koncem loňského roku došlo k posunu a policie se začala kauzou, která svojí potenciální závažností překonává vyšetřovaný dotační podvod, samostatně zabývat. „Případ je již vedený pod samostatnou spisovou značkou,“ potvrdil serveru Neovlivní mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Některé okolnosti zahájeného šetření na základě zevrubného trestního oznámení však vyvolávají otazníky. Dalo by se očekávat, že tuto linii kauzy Čapí hnízdo otevřou její dosavadní vyšetřovatelé v čele s komisařem Pavlem Nevtípilem a dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch. Policisté v této věci shromáždili množství důkazního materiálu, Šaroch jej dosud nezpochybnil, a ke stejným závěrům dospěl i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už v prosinci 2017.

Kauzu nedělají Nevtípil se Šarochem

Podle zjištění deníku FORUM 24 však podezřelé daňové operace přes farmu Čapí hnízdo neprověřuje Nevtípilův tým, ale oddělení daňové kriminality. K případu byl rovněž přidělen jiný dozorový žalobce Městského státního zastupitelství v Praze. Nikoli Šaroch, který má do konce dubna rozhodnout o obžalobách ve větvi dotačního podvodu.

Zákon sice v tomto případě samostatné řízení umožňuje, nicméně podle zdrojů z justiční praxe je toto rozdělení sporné. Trestní řád uvádí, že společné řízení se koná tehdy, je-li takový postup vhodný z hlediska rychlosti a hospodárnosti.

Otazníky vznikají především nad hospodárností průběhu šetření, protože řada prověřovaných dokladů se bude dublovat a obě linie jsou velmi propojené. Bylo by tedy případnější, kdyby kauzu možných daňových deliktů farmy Čapí hnízdo dělal stejný tým, který v této věci už hodně „odpracoval“.

Jedno vysvětlení, proč tomu tak není, se nabízí. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) analyzuje informace, které se „shodou okolností“ loni v listopadu objevily v rozsudku Vrchního soudu v Praze v jiné kauze údajného tunelování společnosti Neograph, kterou rovněž vyšetřoval Nevtípil. Tyto citace zpochybňují jeho nestrannost a integritu a Andrej Babiš tuto kauzu dlouhodobě používá k torpédování vlastního vyšetřování.

Tlaky na vyšetřovatele

Na Nevtípila bylo už jednou ze stejného důvodu podáno trestní oznámení hlavním aktérem kauzy Neograph, Vladimírem Sittou mladším. GIBS je však už v roce 2014 pro nedostatek důkazů odložila. Nyní se po výměně ředitele inspekce a dosazení nového šéfa Radima Dragouna, jehož vybrala Babišova výběrová komise, případ znovu otevírá.

Jelikož došlo i k náhradě ředitele pražské policie Miloše Trojánka a jeho náměstka Ivana Smékala, nemá dnes Nevtípil silnou oporu ani na svém působišti. Naopak se dostává pod stále silnější tlak a nelze ani vyloučit kolující spekulace, že bude obviněn a odvolán. Je tedy velmi pravděpodobné, že případ nedostal cíleně, jelikož se stal nepohodlným.

V dané konstelaci tedy není vůbec jisté, zda v případu daňových deliktů padnou obvinění konkrétních osob. Nejde jen o personální čistky v bezpečnostních složkách a razantní zhoršování prostředí pro vyšetřování kauz spojených s premiérem Andrejem Babišem, ale i z toho důvodu, že bude obtížné dohledat všechny potřebné doklady. S vysokou pravděpodobností byly zlikvidovány nejpozději krátce poté, co se objevila hrozba policejního vyšetřování.

280 milionů za reklamu?

Přitom jde o velmi závažný případ. Podle posudku, který vypracovala společnost Česká znalecká pro policii, bylo Čapí hnízdo finančně zcela závislé na objednávkách reklamních aktivit z firem skupiny Agrofert. V žádosti o dotaci přitom farma deklarovala, že bude vydělávat hlavně z pohostinství a cestovního ruchu.

V letech 2009 až 2013 získala společnost Čapí hnízdo z reklamy více než 280 milionů korun, což v průměru odpovídá 83 procentům jejích celkových ročních tržeb (v roce 2010 dokonce 91 procent). Bez nich by farma neměla ani na platy zaměstnanců, natož na splátky bankovních úvěrů, z nichž hradila stavební práce.

ČTK

Jak uvádí zpráva OLAF, „bez tržeb z reklamy od společností náležejících koncernu Agrofert by společnost nebyla schopna dostát svým závazkům vyplývajícím z úvěrových smluv uzavřených s HSBC bankou“, dosahujících celkové výše 455 milionů korun, za které ručil Agrofert.

Podle posudku postrádala propagace firem z koncernu Agrofert v areálu Čapího hnízda „elementární význam“. Jelikož reklamní aktivity v tak obrovském objemu jsou evidentně nesmyslné a zřejmě „fiktivní“, existuje závažné podezření, že výdaje naúčtované farmě Čapí hnízdo uměle zvýšily téměř třiceti společnostem výlučně ze skupiny Agrofert náklady, čímž se jim snížil základ pro výpočet daně z příjmů. Tím mohl holding „ušetřit“ desítky milionů korun na daních.

Německý případ bez postihu

Samostatnou kapitolou je chování českých finančních úřadů v područí hnutí ANO, které se s gustem vozí po malých podnikatelích a živnostnících. Už v roce 2014 se na Finanční správu, tehdy vedenou pověstným daňovým jakobínem Martinem Janečkem, obrátil německý finanční úřad v Chemnitzu kvůli podezření z krácení daní.

Podle serveru Echo 24 mu připadala podezřelá smlouva uzavřená mezi německou dceřinou společností Babišova holdingu Agrofert Deutschland GmbHa a Farmou Čapí hnízdo, na základě které německá firma zaplatila farmě v Olbramovicích v roce 2012 téměř 9 milionů korun za reklamu. Dlouho se nedělo nic, až teprve koncem letošního února vyšlo najevo, že výsledkem řízení nebylo ani doměření daně, ani podnět tuzemským orgánům činným v trestním řízení.

Je to snad návod, jak dopadne prověřování celé kauzy netransparentních finančních operací uvnitř holdingu, s vážným podezřením na daňové úniky?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner