Otec Duka nepropadl kouzlu Hany Lipovské náhodou. Oba plují v temném protizápadním proudu

Hana Lipovská (repro XTV)

Hana Lipovská | FOTO: repro XTV

Ten obrázek vás v této době nepřekvapí: Na pochybné prohradní televizi dezinformátora Xavera Veselého XTV a v pořadu moderátorky Jany Bobošíkové, která kdysi kandidovala na prezidentku za komunistickou stranu, sedí subtilní dáma s černou ofinou a velice vážným, pomalým a překvapivě hlubokým hlasem hovoří o iniciativě Milion chvilek jako o ohrožení parlamentní demokracie. Je to rozhovor s ekonomkou a katoličkou Hanou Lipovskou.

Z jejího projevu není ani na vteřinu jasné, na jaký veřejný fenomén občanská iniciativa Milion chvilek reaguje. O Babišovi, zneužívání dotací a evropské ostudě našeho státu nezazní ani slovo. Nepoučený divák by mohl nabýt dojmu, že Milion chvilek je nejspíš tvrdě totalitní hnutí s násilnickými sklony. Hana Lipovská v souvislosti s Milionem chvilek naléhavě vyzývá, abychom lépe vychovávali naše děti k demokracii, aby pak nepodléhaly tak děsivým svodům. Tuto absurdní komedii hrají obě ženy v Xaverově studiu s velikým zanícením pro věc. Obrana demokracie před nebezpečnými liberály z toho výjevu doslova sálá.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Hana Lipovská, externí spolupracovnice Institutu Václava Klause, poskytuje rozhovory dezinformačním médiím, neboť ji s ruskou propagandou spojuje odpor k Evropské unii a veřejnoprávním médiím. Ráda věští konec eura, a když se evropské ekonomice již několik let daří, tak ona naopak hovoří o falešné bublině a doporučuje lidem, aby se radši doma zásobili zbožím, protože hrozí těžký náraz a Češi budou tvrdě platit za neúspěch eura. Evropská unie podle ní ohrožuje naši svobodu a není ani trochu prostředím volného trhu. Do tohoto obrazu světa, který je přes kopírák shodný s Okamurovou SPD a s mnoha postoji komunistické strany, zapadá u Hany Lipovské i odpor vůči veřejnoprávním médiím.

A právě tuto Hanu Lipovskou nominovali katoličtí biskupové pod vedením kardinála Dominika Duky do Rady České televize. V otevřeném dopise se proti tomuto návrhu postavila řada senátorů, přičemž s obzvláštní razancí proti Lipovské vystupuje Marek Hilšer. Na něj pak ostře reagoval na webu Echo 24 Daniel Kaiser a vyčetl mu drzost, s níž dělá z biskupů „senily“, kteří nevědí, koho navrhli, a bagatelizuje názor Hany Lipovské na veřejnoprávní média. A jak jsme si už na to zvykli, názor na Echu je shodný s postojem Václava Klause juniora, který Lipovskou brání i džentlmensky jakožto křehkou ženu.

Když už tu musíme mít tuto nepříjemnou veřejnou debatu, tak má bohužel publicista povinnost se do takové diskuzní rvačky zapojit. Jako člověk pocházející z katolické rodiny bych rád k tomuto sporu řekl, že se za Dominika Duku už pár let stydím a po nominaci Hany Lipovské moje znechucení z otce arcibiskupa narůstá. Katolická církev má dostatek velkých a moudrých osobností, které by mohla vyslat do Rady České televize. Jenže Dukova církev, která vyznává zvláštní odrůdu víry, které v církvi říkáme katolicismus bez křesťanství, chce vyslat do veřejné instituce osobu, která šíří absurdní bludy a je hvězdou dezinformačních médií. Její souznění s Okamurou i s mnoha postoji komunistické strany není u Hany Lipovské žádná náhoda. Tyto postoje dobře zapadají do širšího rámce proruské a protizápadní propagandy, třebaže to od ní nejspíš není zlý záměr. Je to svedená osoba a své postoje zřejmě myslí upřímně.

Daniel Kaiser brání Lipovskou jakožto autentickou konzervativní bytost před zuřivými „liberály“, kteří nenávidí svobodu a pluralitu. K tomu je třeba poznamenat, že jsou různé druhy konzervativců. Konzervativci, jejichž pohled na svět se až příliš často kryje s pohledem Vladimira Putina, nekonzervují stejné hodnoty, jaké by rádi konzervovali křesťanští demokraté v západní Evropě. Hana Lipovská opravdu není žádný Edmund Burke. Zařadila se spíše do názorového obludária našeho Jurského parku, což je jakési pokřiveně vlastenecké a zejména ryze postsovětské konzervativní hnutí, z něhož čerpá svoji moc autoritářská parlamentní většina, která nám dnes vládne. Není také náhoda, že paní Lipovskou milují prohradní média a sympatizanti Miloše Zemana. Náš přisprostlý prezident je sice neznaboh, ale zato si umíme představit Hanu Lipovskou s Jiřím Ovčáčkem, jak vedle sebe klečí na tridentské mši. Tento druh konzervativců má dost daleko k solidním a střízlivým toryům.

Když biskupové prosazují do Rady České televize ostrého kritika občanských protestů proti estébáckému premiérovi, tak by měli vědět, že na Václavské náměstí i na Letnou vyrážely z mnoha míst celé farnosti. Neměli by už dále prohlubovat tragické rozdělení své vlastní církve. Ať paní Lipovskou nominuje Institut Václava Klause. Nijak bych se nepohoršil, kdyby v nějaké radě paní Lipovská zastupovala tento názorový segment, a vadilo by mi pak jen to, že ve veřejných radách chybějí proevropští konzervativci a je tam poněkud mnoho těch protievropských. Ale proč tam má paní Lipovská zastupovat církev, která nám v době totalitního režimu zprostředkovala západní civilizační hodnoty a která je úzce spjatá s osudem Evropy, to mi hlava nebere.

A nebo spíš bere. Arcibiskup Duka nepropadl kouzlu Hany Lipovské náhodou. Oba totiž plují v temném protizápadním proudu. S Václavem Klausem a Milošem Zemanem.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]