
Errol Musk FOTO: commons.wikimedia.org/CC 1.0
FOTO: commons.wikimedia.org/CC 1.0

NÁZOR / Do Moskvy dorazily prominentní osobnosti západní krajní pravice na dvoudenní akci nazvanou „Fórum budoucnosti“, která má propagovat státní ideologii Ruska a ultrakonzervativní neoimperialistickou vizi budoucnosti země pro zahraniční publikum.
Událost, pořádaná institutem Tsargrad, má v programu diskuse na témata jako „Multipolární svět 21. století“, „Šíření hodnot generaci Beta prostřednictvím obsahu“, „Harmonická rovnováha 2050: Schůzka s budoucností – Pohled ženy“, „Velká Eurasie 2050“ a „Ideologie a tradiční hodnoty“. Mezi řečníky se objevili ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, konspirační teoretik Alex Jones, pravicový influencer Jackson Hinkle, americký ekonom Jeffrey Sachs, britský politik George Galloway a otec Elona Muska Errol Musk.
Institut Tsargrad, založený magnátem Konstantinem Malofějevem a řízený ideologem Alexandrem Duginem, se prezentuje jako think-tank zaměřený na konzervativní politická řešení, která kombinují pravicové myšlenky s pravoslavným křesťanstvím. Fórum připadá na stejný čas jako vydání zprávy institutu o vizi Ruska pro rok 2050, která předkládá extrémní konzervativní návrhy.
Zpráva tvrdí, že rozsáhlá invaze Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 znamená „novou éru regionálního světového řádu“. „Spuštěním speciální vojenské operace (války proti Ukrajině, pozn. red.) a otevřeným výzvám hegemonii Západu vstoupilo Rusko do boje nejen o svou suverenitu, ale i za právo každé země na vlastní rozvoj, kulturu a náboženství,“ uvádí zpráva.
Dokument rovněž tvrdí, že Rusko musí být autokracie, pokud má uspět, a k tomu odkazuje na vlády Ivana Hrozného, Petra Velikého, Josifa Stalina a dalších ruských a sovětských vůdců. Institut Tsargrad ve zprávě označuje Rusko za odlišnou civilizaci, která byla Bohem pověřena duchovní a historickou misí.
„Představa národa není to, co si o sobě myslí v čase, ale to, co si o něm myslí Bůh na věčnosti,“ cituje zpráva ruského filozofa z 19. století Vladimira Solovjova. Dokument navíc připomíná carskou koncepci Ruska jako „Třetího Říma“, která dnes slouží k ospravedlnění moskevských geopolitických ambicí ovládat „ruský svět“, a vyzývá ke „spojení historicky ruských zemí“, včetně Ukrajiny. Podle zprávy je třeba „uměle vytvořený ‚ukrajinský národ‘“ rozložit a obnovit jeho historickou paměť jako nedílnou součást ruské civilizace.
Pokud jde o rodinnou politiku, zpráva uvádí: „Pro ruské ženy by mělo být hlavním cílem jejich života a nejvyšším projevem jejich služby porodit a vychovat děti.“ V ideální budoucnosti podle Tsargradu by 85 procent dětí mělo být narozeno matkám mladším 23 let, rozvodovost by měla být pod 10 procent, méně než tři procenta dětí by se narodilo mimo manželství a potraty by byly téměř zcela zrušeny. V rámci politiky podporující rané porody zpráva navrhuje, aby ženy s třemi a více dětmi byly osvobozeny od dalšího porodu. Příkladem je podle zprávy někdejší Ruské impérium, kde „hlavním zaměstnáním ženy bylo manželství, mateřství a domácí práce“.
Jedním ze stěžejních bodů pondělního programu byla panelová diskuse nazvaná „Multipolarní svět 21. století“, kde vystoupili Lavrov, Galloway, ruský televizní moderátor Dmitrij Symes, bývalý analytik CIA a ministerstva zahraničí USA Larry Johnson a další.
Před vystoupením Errola Muska Malofejev poděkoval Elonovi Muskovi za to, že ukázal světu, že „můžeme mít společnou budoucnost“ na základě „toho, co se děje ve vesmíru“. Poté se věnoval typickým moskevským antizápadním argumentům: že válka proti Ukrajině skončí „novou Jaltou“ mezi Moskvou a Washingtonem; že ruský a americký lid mají společnou budoucnost díky znovuzvolení Donalda Trumpa; že Trumpovo znovuzvolení zabránilo světové válce; a že z konfrontace mezi oběma zeměmi těží pouze „zkorumpovaná“ americká demokratická strana.
Errol Musk, který již dříve vyjádřil obdiv k Putinovi, chválil Moskvu: „Moskva je pro mě jako Řím, nejkrásnější město. Jsem extrémně překvapen, že je Rusko vykreslováno jako nepřítel, i když se snaží být součástí evropské komunity. Toto mu je odepřeno. Rusko zachránilo Evropu dvakrát – před Napoleonem a před Hitlerem. Jak můžete nadále vykreslovat Rusko v negativním světle?“
Errol Musk také bagatelizoval roztržku svého syna s americkým prezidentem a řekl, že vzešla ze „zásadních neshod mezi ním a některými úředníky Bílého domu ohledně federálních výdajů“.
Fórum pokračuje v úterý přednáškami Jacksona Hinkla, George Gallowaye a Alexe Jonese. Ze Západu dorazily skutečně specifické postavy. Alex Jones, americký rozhlasový moderátor, konspirační teoretik a zakladatel webu InfoWars, je známý svými kontroverzními názory a šířením dezinformací. Popíral například, že došlo ke střelbě na základní škole v Sandy Hook a tvrdil, že šlo o hoax s najatými herci, nebo šířil konspirační teorií o globální manipulaci údajně prováděné elitami, které chtějí nastolit Nový světový řád.
Britský politik George Galloway byl v letech 2013 až 2022 moderátorem ruské státní televizní stanice RT. Galloway označil ukrajinskou revoluci v roce 2014 za „puč“ a „zahraničně financovaný zásah do suverenity Ukrajiny“. Domnívá se, že anexe Krymu Ruskem byla legitimní, protože podle něj takzvané referendum o statusu Krymu v roce 2014 ukázalo, že „drtivá většina obyvatel Krymu chtěla opustit Ukrajinu“. V rozhovoru s Nigelem Faragem z roku 2016 Galloway řekl: „Respektuji Putina a myslím si, že je v Rusku velmi populární“.
Kritici ruské propagandy často upozorňují, jaký je u ruských a proruských hlasatelů „konzervatismu“ rozpor mezi hlásanými ideály a realitou. Zakladatel Tsargradu Konstantin Malofejev, který hlásá tradiční hodnoty, loni vzbudil pozornost milostným vztahem s ruskou „ombudsmankou pro práva dětí“ Marií Lvovou-Bělovovou, na kterou je vydán mezinárodní zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí. Lvová-Bělovová se rozvedla, stejně jako Malofejev, a oba pak měli nákladnou svatbu, kde je bavily celebrity ruské pop kultury. Další postava Tsargradu, ideolog Alexandr Dugin, je rovněž ženatý podruhé. Alex Jones se již rozvedl dvakrát a Errol Musk třikrát.