Otec probrexitového premiéra Johnsona žádá o francouzský pas

youtube

Stanley Johnson, otec britského premiéra Borise Johnsona. | FOTO: youtube

Otec premiéra Borise Johnsona Stanley potvrdil, že v předvečer konce britského přechodného období pro brexit zažádal o francouzský pas.

V rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici RTL řekl: Nejde o to stát se Francouzem. Jestli tomu dobře rozumím, jsem Francouz! Moje matka se narodila ve Francii, její matka byla Francouzka stejně jako její dědeček.

archiv

Pro mě je to otázka získání toho, co už mám, a z toho mám velkou radost.Osmdesátiletý Johnson působil před 40 lety jako poslanec Evropského parlamentu a byl jedním z prvních britských státních úředníků, kteří po vstupu Británie do Evropské unie, tehdy Evropského hospodářského společenství, v roce 1973 pracovali v Bruselu. Pokračoval v práci pro Evropskou komisi.

Vedl kampaň za setrvání Velké Británie v EU v roce 2016, zatímco jeho syn vedl hnutí za odchod.

Velká Británie nyní už nebude ovlivněna pravidly EU o svobodě pohybu, což mimo jiné znamená, že miliony lidí ztratí automatické právo pracovat ve 27 členských státech EU.

Od hlasování o brexitu získaly občanství EU tisíce Britů. K lednu letošního roku požádalo o státní příslušnost jiného státu EU více než 350 000 osob. Díky těsným historickým vazbám mezi Irskem a Velkou Británií se země dostala do čela ligy cestovních pasů EU, které drží Britové s dvojí státní příslušností.

Podle agentury AFP Johnson ve svém rozhovoru řekl: „Vždycky budu Evropan, to je jisté. Nemůžete říct Angličanovi: Vy nejste Evropan! Evropa je víc než jednotný trh, je to víc než Evropská unie.

Tím chci říct, že mít takové spojení s EU je důležité, uzavřel a zjevně tím narážel na pas EU.

Jeho plány na získání francouzského pasu odhalila už jeho dcera Rachel v knize, která vyšla v březnu.

Napsala, že její babička se narodila ve Versailles a že kdyby její otec dostal francouzské občanství, chtěla by se také stát Francouzkou.

(Zdroj: Theguardian.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner