Otevírací doba pro seniory ukázala, že vláda nezná potřeby občanů

FB AB

Andrej Babiš | FOTO: FB AB

Mezi opatřeními, která vláda vymyslela proti šíření koronaviru v České republice, je i speciální prodejní doba pro seniory. Ti měli podle prvního návrhu vymezený čas na nákupy mezi 10. a 12. hodinou. V tu dobu nesměl do obchodů s potravinami, lékáren a drogerií nikdo mladší 65 let. Jak se ovšem ukázalo, vláda absolutně netuší, jak funguje běžný život seniorů, a musela hned první den své nařízení změnit.

Kabinet Andreje Babiše je totiž evidentně plný ministrů, kteří nemají ponětí o tom, jak se žije „obyčejným“ lidem. Sice neustále slyšíme o tom, že by mělo být o důchodce lépe postaráno, ale v reálu to znamená pouze jedno: premiér si za peníze daňových poplatníků kupuje hlasy seniorů, kterým k důchodu přihodí pár stokorun.

Přitom vůbec netuší, co opravdu starší spoluobčané potřebují. Je jasné, že peníze jsou důležité, ale seniorům chybí hlavně to, že se o ně někdo zajímá. Ovšem ne pouze v době, kdy je dobré si jejich přízeň získat populistickými gesty typu zlevněného jízdného. Nyní to Babiš zkouší pomocí speciální otevírací doby v obchodech.

Pavel Hofman

Ta má pomoci ochránit seniory před koronavirem tím, že jim zabrání ve styku s potenciálně nakaženými občany. Nařízení sice na dvě hodiny „věnuje“ obchody starším spoluobčanům, ale v první fázi mělo výrazné nedostatky. Především čas, který vláda pro seniory vyhradila. Každý, kdo jel někdy ráno městskou hromadnou dopravou nebo byl kolem poledne nakupovat v marketu, ví, že důchodci jsou aktivní především hned ráno.

Dobu mezi desátou hodinou dopolední a polednem tedy Babišovi lidé střelili od boku. Ministři si zkrátka tipli, kdy by asi tak mohli senioři chodit nakupovat. Sám premiér ani neví, jak se za minci „aktivuje“ nákupní vozík, takže není divu, že nápad hrdě prezentoval. Hned ten samý den, kdy začalo nařízení platit, se ovšem ukázalo, že se jedná o hloupost.

Stěžovali si samotní senioři, na nesmyslnost upozorňovali obchodníci. Logicky je totiž nejlepší, aby nejrizikovější skupina obyvatel přicházela hned po otevření, do zcela dezinfikované prodejny. Vláda se tedy rozhodla, že dá na rady lidí, kteří o problému něco vědí, a čas vyhrazený pro seniory upravila. Nyní se tedy jedná o rozmezí mezi 7. a 9. hodinou. To je jistě rozumnější, ale fakt, že to vládě došlo až na druhý pokus a po intervenci zvenčí, ukazuje na její neschopnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner