Otevírají obchody, lanovky i další školy. Co vše se mění od pondělí?

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Od pondělí 10. května se Česko dočká dalšího rozvolnění. Po několika měsících otevřou všechny obchody, lidé také mohou opět využívat například opravny obuvi, fotografické služby, hodinářství, solária nebo autobazary. Do lázní pak mohou jezdit všichni samoplátci se zdravotními problémy. Epidemická situace podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) umožnila nedělat dvourychlostní Česko. To znamená, že se rozvolnění týká celého Česka, nikoliv jen některých krajů.

Od pondělí si můžeme nakoupit ve všech obchodech. Stále však bude platit, že uvnitř může být pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních a majitelé budou muset dodržovat přísná hygienická opatření. Povinné zůstávají také respirátory.

Předsedové stran SPOLU a PirSTAN (ČTK)

Kromě služeb, které už fungují od minulého pondělí, jako jsou kadeřnictví či pedikúra, mohou otevřít také opravny obuvi, hodinářství, autobazary, autosalony, fotografické služby, kopírovací centra, zastavárny, střelnice, solária, hodinářství, truhlářství nebo zlatnictví.

Rozvolnění se týká také lanovek a vleků. Lidé mohou od pondělí 10. května opět navštívit cestovní kancelář či opravnu hudebních nástrojů.

Zpřístupněny mohou být všechna muzea, galerie, hrady a zámky. Začít fungovat mohou také výstaviště a veletrhy. I zde však platí stejné omezení jako v obchodech, tedy jedna osoba na 15 metrů čtverečních a povinné rozestupy.

Původně vláda uvažovala, že se zatím tato rozvolnění nebudou týkat Jihočeského a Zlínského kraje a kraje Vysočina, ale zlepšení epidemické situace nakonec umožnilo uvolnění opatření i v nich.

Od pondělí se také rozvolňují pravidla pro pobyt v lázních. Lázeňskou kúru budou moci absolvovat i samoplátci s indikovaným zdravotním problémem. Podmínkou pro poskytnutí lázeňské péče bude předložení platného PCR testu, případně doklad o kompletním očkování nebo o prodělaném covidu-19 v posledních třech měsících. Klienti mohou být ubytováni pouze po jednom na pokoji s výjimkou členů jedné domácnosti.

Revue FORUM (archiv)

V pondělí 10. května se do škol v celém Česku vrátí v rotační výuce žáci 2. stupně základních škol, nižšího stupně šestiletých a osmiletých gymnázií a žáků prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře. Obnovena bude i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Otevřena budou i střediska volného času pro děti a bez omezení budou moci fungovat mateřské školy a dětské skupiny, k organizovanému sportu se budou moci vrátit děti do 18 let.

U zájmových kroužků a podobných aktivit se zvyšuje počet povolených osob v místě ze dvaceti na třicet a pro děti do 6 let bude obecně platit výjimka z povinnosti absolvovat povinné testy na covid-19 tam, kde je to jinak nařízeno.

Od pondělí se také nemusí venku nosit ochrana úst v místech, kde se neshlukují lidé a je možné dodržet dvoumetrový rozestup. Pokud ale budete na autobusové nebo tramvajové zastávce, ochranu úst mít musíte. V případě, že se budete pohybovat ve volné přírodě, respirátor můžete sundat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com