GLOSA / Nechali za sebe kandidovat každého, kdo šel kolem. Řekli, že takhle si představují přímou demokracii. Nevyvedlo je z míry, když projevilo zájem také několik zasloužilých zlodějů, dealerů drog, osob odsouzených za řízení pod vlivem alkoholu nebo praní špinavých peněz.
Ačkoli to vypadá jako politický bizár okamurovského ražení, odehrává se v jiné zemi. Krátce před volbami do Evropského parlamentu se dva politici, bývalá křesťanská demokratka a bývalý sociální demokrat, ve Švédsku rozhodli založit stranu s názvem Folklistan. Co se týká programu, s Okamurovým hnutím snese srovnání. V přímé demokracii to ovšem dotáhla dál.
„Chápu, že to mnoha lidem připadá trochu děsivé a myslí si, že se tam může dostat v podstatě kdokoli se silnou podporou. A ano, to je definice demokracie,“ řekl zakladatel Folklistan Jan Emanuel. I za své kriminálníky se postavil: „To, že někdo z nich byl trestně stíhaný, že jsou to špatní lidé ‒ tak to klidně může být, ale tak je to všude. Demokracie je taková, že můžete volit, koho chcete.“
Vedení strany znervóznila až osoba, která má podíl na tom, že se Švédsko stalo potenciálním terčem islámských teroristů. Na kandidátku Folklistan se totiž v úterý k více než pěti stům dalších jmen napsal pravicový extremista Rasmus Paludan, dánský a švédský občan, který proslul opakovaným veřejným pálením Koránu.
„Otevřená kandidátní listina umožňuje kandidovat i naprostým idiotům,“ nechala se slyšet zakladatelka partaje Sara Skyttedalová s tím, že Paludan není ve straně vítán, protože nesplňuje požadavky „respektování základních demokratických hodnot“.
V souladu s pravidly, která sama zavedla, jí však nezbyde, než se s jeho kandidaturou smířit. Folklistan se podařilo demokracii skutečně otevřít ‒ až do takové míry, že to zakladatelům není milé.