Otevření zahrádek a konec rotační výuky. Co vše přináší pondělní rozvolnění?

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Od 17. května dojde k dalšímu rozvolnění koronavirových opatření. Obnoví se návštěvy v nemocnicích, zvýší se kapacita návštěvníků zoologických zahrad, otevřou se zahrádky restaurací a děti se vrátí do škol. To vše v souladu s hygienickými podmínkami. Server FORUM 24 přináší přehledný souhrn pondělního rozvolňování. 

Konec rotační výuky

Do lavic se vrátí žáci prvního stupně základních škol. S rotační výukou se rozloučí i žáci druhého stupně a studenti nižšího stupně víceletých gymnázií a konzervatoří. A to v Praze, středních Čechách, Pardubickém, Plzeňském, Karlovarském, Královehradeckém a Libereckém kraji.

„Upravuje se i testování žáků tak, že dvakrát týdně zůstává v Jihočeském kraji, Ústeckém kraji, Olomouckém kraji, Moravskoslezském kraji, Jihomoravském kraji, Zlínském kraji a Kraji Vysočina v případě žáků 2. stupně základní školy, žáků nižšího stupně šestiletého nebo osmiletého gymnázia a prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a že školy mohou kromě antigenních využít i neinvazivní testy PCR, přičemž preventivní testy se budou provádět jednou za dva týdny,“ uvedla vláda na tiskové konferenci.

Otevření zahrádek

Od pondělí dojde také k očekávanému otevření zahrádek restaurací. Podmínkou budou maximálně čtyři lidé u stolu s výjimkou členů jedné domácnosti a negativní test, očkování, nebo potvrzení o prodělaném onemocnění. Kontrola ale nebude na personálu. Zákazníci musí být připraveni prokázat alespoň jednu ze tří variant případné hygienické kontrole či policii. Mezi jednotlivými stoly bude muset být vzdálenost alespoň 1,5 metru.

Výsledek PCR testů je platný na sedm dní. Kratší, konkrétně tři dny, je doba platnosti testu profesionálně provedenou antigenní metodou. Pokud přijde zákazník bez výsledku provedeného testu, může si jej přinést sám a udělat na místě, v některých případech test nabídne restaurace.

Povolená bude konzumace jídla a pití na trzích.

FORUM 24 (archiv)

Obnovení kulturních akcí

Se zítřejším dnem dochází k povolení venkovních kulturních akcí do 700 osob, maximálně však 50 % kapacity hlediště. Podmínky pro vstup: negativní test, nejvýše 90 dnů od prodělané nemoci covid-19 či 14 dní po druhé dávce očkování. S následujícím týdnem by údajně mohlo dojít k dalšímu navýšení, a to na 1000 osob venku a 500 uvnitř.

Povolené návštěvy v nemocnicích

Dne 17. května dojde k obnovení návštěvních hodin v nemocnicích a sociálních zařízeních. Návštěvy mohou být uskutečněny v souladu s hygienickými pravidly. Návštěvy byly zakázány už od ledna. Zrušeno bude i dosud omezené poskytování sociálních služeb.

Otevření vnitřních sportovišť

V pondělí dojde k opětovnému otevření vnitřních sportovišť, včetně fitness center. Výjimku tvoří bazény, sauny, wellness centra a solné jeskyně. Podmínkou pro vstup bude 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště na jednoho účastníka. Skupinové lekce je možné provádět v maximálním počtu deseti lidí. Povinností bude dodržování dvou metrových rozestupů s výjimkou členů jedné domácnosti. Sprchy a šatny zůstávají uzavřené. Podmínku pro vstup tvoří opět negativní test, prodělané onemocnění nebo očkování.

Zvýšení kapacity ZOO

Doposud mohlo do zoologických a botanických zahrad pouze 20 % kapacity návštěvníků. Od pondělí dochází k navýšení na 50 %. Otevřeny jsou pouze venkovní pavilóny, vnitřní zůstávají uzavřeny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com