Zveřejňujeme otevřený dopis novináře Marka Wollnera výkonnému řediteli Agrofertu Josefu Mrázovi pro iDNES a Parlamentní listy. Tato média v pondělí zveřejnila Mrázův dopis bez reakce České televize. „Jsem zvědav, zda zveřejní bez zásahů i toto (PL navrhuju titulek Wollner to nandal bossovi Agrofertu),“ poznamenal Wollner. Deník FORUM 24 se kauze věnoval v tomto článku, dále jsme přinesli rozhovor s Markem Wollnerem.
Vážený pane řediteli,
dovolte mi, abych zareagoval na váš otevřený dopis generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi, který zveřejnil váš web iDNES.cz 7. října 2019 (a také Parlamentní listy) a v němž si stěžujete na reportáž, uvedenou v Reportérech ČT s názvem Dvojí metr z 23. září 2019.
Reportáž popisovala situaci někdejšího ředitele Finančního úřadu v Příbrami Karla Trefného, který doměřil daň firmě Primagra z holdingu Agrofert a při nejbližší příležitosti, v rámci reorganizace, skončil na místě ředitele a posléze byl přeřazen jako úředník na finanční úřad v Praze, kam musel po dlouhé a bezchybné službě státu jako šedesátník dojíždět ze svého bydliště v Rožmitálu pod Třemšínem, odkud neexistuje žádné přímé spojení a cesta autem se v ranních špičkách s dojezdem do úřadu v Praze protahuje ke dvěma hodinám. Reportáž jsme mohli odvysílat díky tomu, že pro jeho tvrzení existují pravomocné rozsudky soudu.
V prvním případě jde o rozsudek Krajského soudu v Praze ze dne 6. srpna 2014, v němž soud zamítá žalobu Primagry (Agrofertu) proti doměření daně v úhrnné výši přes 1,7 milionu korun plus penále 350 000. Zároveň soud stejným rozsudkem potvrzuje „rozhodnutí Finančního úřadu v Příbrami“. Ty uvozovky jsou důležité, protože ukazují, které pracoviště skutečně o doměření daně rozhodovalo, nikoli které jen provádělo dílčí a speciální úkony pro potřeby skutečného správce daně (Příbram). Když se tedy ve shodě s ministryní Schillerovou, poslancem Ferancem a finačním ředitelstvím oháníte tímto specializovaným pracovištěm (Praha-Západ), ve skutečnosti jen hrubě manipulujete a popíráte pravomocný rozsudek.
V druhém případě jde o rozsudek Krajského soudu v Praze z 19. 4. 2019. Tento soud zrušil rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v Praze ze dne 4. 10. 2016 o přeřazení Karla Trefného na místo řadového úředníka v Praze. Všimněte si prosím těch dat, jsou totiž opět důležitá a ukazují, že soudy od doměření daně Primagře (Agrofert) Finančním úřadem v Příbrami (ze dne 20. 12. 2011) časový sled případu značně prodloužily. Pokud bychom neměli v ruce pravomocný rozsudek, v němž se soud zastal Karla Trefného proti nesmyslnému přesunu do 100 km vzdáleného pracoviště, byla by pozice finanční správy, ministerstva financí (a nakonec i vaše) mnohem silnější a nepochybně byste naši případnou reportáž označili jako nepodloženou spekulaci. Rozsudek ovšem padl, jak je zjevné, až v tomto roce na jaře a teprve s takovým důkazem jsme se do reportáže mohli pustit.
Teď už zbývá odpovědět jen na vaše další zavádějící tvrzení, že daňový nedoplatek vznikl v roce 2007, kdy Primagra ještě nebyla součástí Agrofertu, kterým se stala až v roce 2009. To je sice pravda, ale vcelku bezpředmětná, protože finanční úřad v Příbrami tento nedoplatek odhalil, jak už jsem psal výše, až v roce 2011 (konkrétně 20. 11.). Tehdy už ale Primagra součástí Agrofertu byla, a proto také Agrofert nesl břímě právního sporu s finančním úřadem v Příbrami a následně po prohraném soudu nedoplatek včetně penále uhradil. Pokud by novináři vašeho webu postupovali profesionálně, poslali by nám předem otázky, které váš dopis manipulativně klade. My bychom na tyto otázky mohli odpovědět a novináři by je mohli použít pro vznik článku, kde vedle sebe stojí holá fakta. Taková praxe je běžná nejen v ČT, ale ve všech médiích, která dodržují standardy novinářské praxe. Čtenář by si mohl udělat obrázek sám, jak se ostatně od zpravodajství žádá. Jenže pak by se váš dopis minul účinkem, což vaši podřízení z webu iDNES patrně nemohou dopustit.
Pro celý případ je samozřejmě důležitý i celkový politický kontext, kdy v roce 2014 hnutí ANO obsadilo ministerstvo financí a ministr Andrej Babiš (váš někdejší šéf) dosadil do funkce generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, jehož loajalita na úkor profesionality se mezitím stala proslulou (zajišťovací příkazy). Ten následně přeobsadil funkce ředitelů finančních úřadů. Výběrové řízení v Příbrami bylo vyhlášeno dne 18.12.2015. V něm sice dosavadní, bezchybně hodnocený ředitel Karel Trefný uspěl, nicméně generální ředitel Martin Janeček si osobně vybral jiného úspěšného uchazeče a Karla Trefného se tak při první možné příležitosti zbavil i s následným odsunem do Prahy. Generální ředitelství (zastoupené Martinem Janečkem jakožto žalovanou stranou) pak s Karlem Trefným prohrál i soud o neoprávněnost tohoto přemístění.
Pokud si stýskáte, že Agrofert je častým předmětem našich reportáží a zároveň, že jsme vás v první reportáži o Karlu Trefném neoslovili, je to trochu rozpolcené stanovisko: my jsme skutečně primárně konfrontovali s našimi zjištěními finanční ředitelství, protože šlo v první řadě o spor Karla Trefného s tímto státním úřadem. V reportáži také promluvila jeho ředitelka Tatiana Richterová, která se zmohla pouze na vyjádření, že finanční ředitelství napravilo chybu, vytýkanou soudem. Čili opět matete veřejnost. Jelikož jste se svým otevřeným dopisem do sporu dobrovolně přihlásil, do druhé reportáže Dvojí metr II (7.10.2019) už jsme vaše stanovisko zařadili, přičemž váš mluvčí Karel Hanzelka odpověděl těmito slovy: „Zeptejte se především nadřízených pana Trefného z finanční správy, proč byl převeden na služební místo do Prahy, to není otázka pro nás.“ V tomto bodě jsme s ním vzácně zajedno, ale jak je zjevné, vám se to stejně zase nelíbí.
Marek Wollner, šéfredaktor reportážní publicistiky
P. S. Pozdravujte Zbyňka Průšu.