Otevřený dopis nejmenovanému básníku-rusofilovi

Putinův režim v Rusku zostřuje na počátku roku 2021 represe proti svobodomyslným občanům (FB)

Putinův režim v Rusku zostřuje na počátku roku 2021 represe proti svobodomyslným občanům | FOTO: FB

Milý příteli!

Kdysi jsi mi podsunul, že nenávidím Rusy, tak jako ty nenávidíš mohamedány, řekl jsi. Snažil jsem se Ti vysvětlit, že je to hloupost, co se týče těch Rusů (co se týče mohamedánů, asi je opravdu bez rozlišení nenávidíš), každopádně jsem Ti od té doby vyjmenoval hezkou řádku Rusů, žijících i dávno zemřelých, které mám ze srdce rád a které obdivuju. V těchto dnech, když je tak rušno po celé Rusi, jsem se Tě zeptal, které Rusy máš rád, zda ty, co demonstrují za Navalného, za demokracii a proti Putinovi, anebo Putina a jeho partu oligarchů provozující nelítostně svou moc. A Ty jsi odpověděl prapodivně, a sice že Ti je Putin bližší než třeba Trump. Zajímavá logika. Pochopil jsem, že Ti nevadí, jak ruská policie mlátí a zatýká lidi v ruských ulicích, případně dává rány elektrickými obušky, anebo jak Putin nechává oddělat nepohodlné osoby novičokem. Jistě, už dříve jsi mi vyjevil své sympatie k Putinovi.

Taky jsi velebil tu jeho úderku řádící občas na našem území, zvanou Noční vlci; najednou Tobě, citlivému básníku, který programově žije v lůnu přírody a nemá rád techniku, auta a moderní technologie, nevadí choppery a silné motory! Však sis taky onehdá pochvaloval jakousi visutou železnici v Číně. Nepochopím. Ale zpět k Putinovi a Rusům. Napsal jsi mi, že máš rád Rusa jako Slovana a že máš rád jeho dost nesrozumitelnou duši. Pro mne je už dlouho nesrozumitelná ta Tvoje. Domýšlím se, že zřejmě považuješ demonstrující svobodomyslné lidi po celém Rusku za zaplacené a podporované americkými agenty.

Nějak podobně jsi taky interpretoval ukrajinský Majdan, psal jsi o jakýchsi rejdech Západu a Evropské unie na Ukrajině. A koneckonců i u nás: předával jsi dál dezinformaci, které možná ještě dnes věříš a podle níž červené karty, které vytáhli lidé na protest proti Zemanovi, pocházely z americké ambasády. Zdá se, že se necháváš vydatně kojit Aeronetem nebo Sputnikem. Nechápu, vždycky jsem obdivoval Tvou bystrost, vzdělanost a schopnost rozlišovat. Co se to s Tebou stalo? A nejsi jediný z mých přátel umělců, který takhle zblbnul. Za mého dětství se říkalo úsloví: Jseš blbej, nebo navedenej? A musím si tohle povědění znovu připomínat, když si vzpomenu na vás, co projevujete sympatie k Putinovi a máte jej za mírotvorce a zachránce křesťanské civilizace.

Semprúna a Kunderu spojovalo mnohé – nejen komunistická konfese a umění románu.  (wikipedie (koláž))

Přemýšlím o vás, kterým nevadí, jak do Moskvy a Pekingu dojížděl a stále dolézá Zeman. Ano, tehdy v roce 2013, když jsi ho poprvé volil, jsem Tě ztratil, příteli! A pak přišla druhá prezidentská volba – Ty zase Zemana, a nedávno jsi mě dorazil, když jsi vyjevil, že volíš taky Babiše! Nechápu, s Tvým kdysi – řekl bych – až apokalyptickým viděním světa, že nevidíš tyhle novodobé obludy a šelmy, novozákonní zlé mocnosti tohoto světa. Kam se poděla Tvá víra a teologie kříže? Ostatně taky kam se podělo Tvoje sociální cítění, když ti nevadí velkokapitalisti a oligarchové jako Putin nebo Babiš? Pochopil bych, kdyby ses jako básník o politiku vůbec nezajímal a kdybys k volbám vůbec nechodil a věnoval se tvorbě a věcem ducha, Tebe však zřejmě pohltila theologia triumphalis a filosofie síly.

Když jsem měl příležitost klást Ti trochu systematicky a cíleně otázky, uchýlil ses vždy k „přírodě“, do poezie anebo do svých starostí, které jsi mi předhodil, případně ses mě zčistajasna začal ptát na něco zcela nesouvisejícího, třeba jak se mám a co teď tvořím. Od tématu jsi prostě utekl. Byl by sis nejspíš přál, aby některé otázky mezi námi zůstaly tabu, jenomže podle mě přítel je právě ten, s kým nesdílím žádná tabu. Sdílet tabu – pěkný obrat, že? Přál bych si, abys své prokremelské postoje obhajoval, aby ses mě snažil přesvědčit, ale Ty hraješ mrtvého brouka. S každou zhůvěřilostí toho ovara na Hradě si musím představovat, jak asi jeho kroky sám před sebou obhajuješ, obdobně jako jsi obhajoval a jako Ti nevadilo jeho miliskování se s čínským prezidentem, když byl v Praze, a jako Ti nevadily zákroky policie vůči těm, co se „sebezaobalovali“, jaks napsal, do tibetských vlajek.

Ostatně s tou Čínou jsem byl ještě víc v šoku, když jsi relativizoval zabíjení lidí na orgány, ke kterému v Číně ve velkém měřítku vůčihledně dochází; podle Tebe za to může západní smetánka, která ty orgány odebírá. A proč se prý pořád mluví o Číně, a ne třeba o Nigérii! Nemám už příležitost zeptat se tě na Ujgury, vzhledem k Tvojí islamofobii Ti jejich genocida s nejvyšší pravděpodobností konvenuje. Vždyť co se týče Tibetu, omlouvals jeho podmanění – tak jako Zeman – jeho někdejšími feudálními zvyky, k nimž prý patřilo vypichování očí jako trest. Jako by se tím ospravedlňovala anexe země a následná genocida jejích obyvatel.

V. V. Putin - stane se Rusko prezidentskou diktaturou? (aTeo)

Jestliže jsi mi při první volbě prezidenta vysvětloval, že volíš Zemana proto, že nechceš, aby první dáma neuměla česky, pak by mě zajímalo, jak jsi spokojen s touto první dámou. Ta sice česky umí, ale v podstatě neříká nic. Nechápu, že Ti nevadí, jak je Zeman vulgární, třeba na adresu žen chránících stromy, že by je měli podle něj „přefiknout“ – když si vzpomenu, jak jsi byl proti jakékoli vulgaritě a jak ses pýřil, když někdo vyrukoval se sprostým vtipem.  Asi se něco změnilo. Asi jsi na stará kolena dospěl (stal se z tebe „moloděc“). Anebo ty Zemanovy rady Putinovi, podle nichž by se měli novináři střílet! Vůbec všechny ty jeho stupidní bonmoty! Taky ta obhajoba anexe Krymu a popírání intervence na Donbase.

Kam se poděla Tvá jemnost i síla intelektu? Vím, Rusko pro Tebe představuje jakousi alternativu k prohnilému Západu, jak říkáš: „Křesťanský Západ je mrtvý, žije z podstaty, ustupuje liberálům ve všem, ve všech perverzitách… Lidl vymaže z řeckých chrámů na reklamě kříže a na mešitě půlměsíc nechá. Tohle by bylo v Rusku nemyslitelné.“  Napsal jsem Ti, když jsi zase velebil současné Rusko, že bys udělal nejlíp, kdybys za tím Kunďajevem a Putinem do Ruska emigroval. A tys mi odepsal: „Emigrovat? NIKDY! Emigrují jen zbabělci! Nikdy jsem si emigrantů nevážil. NIKDY!“ Tak jsem Ti napsal, že jsou jistě i jiné cesty, jak se přichýlit k dubisku, a přitom zůstat doma, že by ses mohl třeba s těmi proklatci spojit, například jim nabídnout spolupráci a dát se k ruským tajným službám, FSB nebo podobně… A Ty ses, fatálně a – výmluvně – odmlčel.

Zdravím Tě, můj někdejší příteli, upřímně zbožným pozdravem: Bohorodičko, vyžeň Putina!

Svobodu Navalnému! Svobodu nevinnému a statečnému Rusovi, který byl dnes na přání ruského diktátora Putina poslán do ruského kárného lágru.

(3. února 2021)

Petr Pazdera Payne je prozaik, esejista a výtvarník, evangelický kazatel, někdejší spoluzakladatel Společnosti za veselejší současnost a signatář Charty 77.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články