Trafikant Roman Slavík byl nedávno hostem pořadu Máte slovo na České televizi. Střetl se tam mj. s premiérem Andrejem Babišem na téma podpory OSVČ a nyní se rozhodl napsat mu otevřený dopis, který zveřejňujeme.

Vážený pane premiére Babiši, 

bohužel musím volit tuto formu otevřeného dopisu, protože to je pro mne asi jediná šance, jak Vás oslovit.

Před pár dny jsme „stáli proti sobě“ v pořadu „Máte slovo s M. Jílkovou“. Myslel jsem si, že se dostaneme k věcné diskuzi, a ne pouze k ukazování grafů a tabulek. Pořád jste jen mluvil o tom, co kdo a kdy způsobil v minulosti. Do pořadu jsem šel s tím, že třeba i Vám jde o to, jak zlepšit současný stav a nastavit budoucnost pro nás živnostníky a drobné podnikatele.

Jsem obyčejný český malý podnikatel, který ale používá svůj rozum.

Chtěl jsem se Vás zeptat na práci Vaší vlády, Vašich ministerstev a na způsob, jakým předkládáte zákony. Jak je diskutuje, projednáváte. Proč nikdy nepřizvete nás, živnostníky, proč se nás nezeptáte na náš názor. Vypadá to, jako by Vám bylo jedno, jak se nám s Vašimi zákony bude žít. Přitom bychom třeba rádi podporovali veškeré novinky, které by nám živnostníkům a drobným podnikatelům pomohly snížit administrativní i daňové zatížení.  Ale musí mít hlavu a patu!!!                                         

Zatím to je tak, že horko těžko vyděláváme na všechny odvody, které musíme posílat státu.

Doufal jsem, že s tou „podporou“ nás živnostníků a drobných podnikatelů, kterou jste celý pořad horlivě obhajoval, to myslíte aspoň trochu vážně, tajně jsem věřil po celou dobu trvání pořadu „Máte slovo“, že po jeho skončení nám budete věnovat třeba 15 minut z Vašeho nabitého programu, nám živnostníkům, kteří přijeli z celé republiky a nejsou zastupování žádnou z Vámi oblíbených zastřešujících organizací. 

Měl jste příležitost si promluvit s těmi nejmenšími a vyslechnout si i jejich názory, ač jsou třeba rozdílné než názory Vaše a Vašich poradců. Neposlouchejte jenom ty, kteří Vám přizvukují, ale i ty, kteří Vás konstruktivně oslovují a přinášejí mnoho zajímavých podnětů. Přestože jsou to obyčejní lidé a ti nejmenší podnikatelé. Oni mají praktické zkušenosti ze života živnostníků, ne pouze výpočty, kalkulace a teorie.

Bohužel jste nám pane premiére dokázal, že Vám na nás OSVČ, drobných živnostnících a podnikatelích vůbec nezáleží.

Taky „makám“, spát chodím mnohdy ve 2 hodiny v noci a vstávám v 5 ráno, jako mnoho dalších živnostníků a podnikatelů. A to jenom proto, že věří sami sobě, a to je pro ně to nejdůležitější.

Tímto Vás pane premiére žádám o schůzku s námi nejmenšími, na kterých Vám dle Vašich slov záleží. Zaměstnance zastupují při jednáních se zaměstnavatelem odbory, nás budou při jednání se státem, s Vámi, zastupovat Podnikatelské odbory.

Pokud se odhodláte s námi setkat, čas schůzky i místo je na Vás pane premiére.

S pozdravem 

Roman Slavík

trafikant  

Publikováno se souhlasem Podnikatelských odborů

Revue Forum Banner