Senátor Jiří Šesták se rozhodl zareagovat na rozhovor časopisu Týden s vicepremiérem Andrejem Babišem, ve kterém padla slova o tom, že by hnutí ANO nemuselo po příštích volbách ignorovat komunisty, ale naopak s nimi spolupracovat.

Vážený pane Babiši,

v rozhovoru pro časopis Týden jste uvedl, že po příštích sněmovních volbách budete „vyjednávat se všemi“. „Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?“ ptáte se, a tak mi dovolte, abych Vám na tyto otázky nabídl odpověď.

Zodpovědný politik by (nejen české) komunisty měl ignorovat, protože nesou vinu za čtyřicet let morální devastace (nejen české) společnosti, kdy vláda práva byla selektivní a byla podřízena zájmu totalitní moci.

Více než čtyřicet let byla v naší zemi potlačována základní lidská práva, včetně práva na život. Komunistická justice poslala statisíce československých občanů do vězení jen proto, že tito lidé měli jiný názor, jinou víru, nebo proto, že si prostě chtěli užívat volnost pohybu. Z politických důvodů bylo v Československu odsouzeno kolem čtvrt milionu lidí, stovky Čechoslováků byly popraveny, zastřeleny na hranicích, tisíce zemřely v komunistických koncentračních táborech, dolech a věznicích. Milionům občanů bylo dostupné selektivní vzdělání s pokřiveným historickým a odborným výkladem.

Komunisty je třeba neustále volat k zodpovědnosti, protože se dopustili zločinů. Proto je, vážený pane Babiši, nutné, aby je demokratické strany a demokratičtí politici ignorovali. Stejně tak jako je nutné si připomínat, že tábor v Letech byl koncentrační tábor, kde se vraždili lidé či byli k vraždám deportováni.

Jiří Šesták

senátor

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner