Otevřený dopis autorům Posledního slova LN: Řekněte Lidovým novinám Poslední slovo

Eric Drooker

Editoři internetového deníku FORUM 24 Pavel Šafr a Johana Hovorková odeslali následující otevřený dopis všem autorům tradiční rubriky “Poslední slovo Lidových novin”. Autoři těchto fejetónů Petruška Šustrová, Martin C. Putna, Tomáš Baldýnský, Jan Rejžek, Ondřej Neff a Jiří Hanák svým působením v novinách, které si koupil ministr financí a následný premiér České republiky, přispívají k matoucímu dojmu, že jsou Lidové noviny i nadále svobodným a intelektuálním deníkem. Tento dopis byl jmenované skupině autorů odeslán dne 1. června 2017, krátce po jednání poslanců Evropského parlamentu o omezování svobody médií v České republice. Na tomto jednání ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) vystoupil Pavel Šafr a prezentoval europoslancům fakta o zneužívání Lidových novin k politickým zájmům oligarchy Andreje Babiše. Pavel Šafr byl v letech 1997 – 2000 šéfredaktorem Lidových novin.

Milí kolegové,

právě dnes projednává Evropský parlament téma ohrožení svobody médií v České republice. Dovolujeme si Vás informovat, že se v této souvislosti na úrovni evropských institucí opakovaně diskutuje nejen obecně o Andreji Babišovi a jeho mocenském zneužívání médií, ale výslovně i o Lidových novinách a závažné změně v jejich obsahovém zaměření, jakou prodělaly po roce 2013, kdy se zařadily do holdingu Agrofert.

Titul Lidových novin byl po dlouhá desetiletí spojen s nejlepšími tradicemi českého demokratického a humanistického myšlení. Tuto tradici jste spoluvytvářeli i Vy Vašimi pravidelnými příspěvky se zřetelnou žurnalistickou i literární kvalitou.

Věříme, že ani Vy nepochybujete o tom, že v současné době česká liberální demokracie prochází těžkou zkouškou. Je to právě současný majitel Lidových novin (formální zakrývání jeho vlastnictví považujeme za irelevantní), kdo ji ohrožuje zejména.

Andrej Babiš nerespektuje pravidlo oddělení mediální a politické moci, které je jedním ze základních stavebních kamenů svobodné společnosti. Zároveň svá média prokazatelně zneužívá ke konkurenčnímu boji, který může vést k tomu, že se stane předsedou vlády díky využití metod, které popírají princip spravedlivé politické soutěže.

Lidové noviny se staly jedním z nástrojů, kterým Andrej Babiš bojuje za své zájmy. Možná méně otevřeně, ale zato rafinovaněji než Mladá fronta DNES škodí těm, kdo se jejich majiteli postaví. Ať je to současný premiér České republiky Bohuslav Sobotka, sociální demokracie nebo policejní prezident.

Je zřejmé, že Vám, milí kolegové, nikdy nikdo nenařizoval, co psát či nepsat, protože byste pro takové noviny jistě nepracovali. Jste ale kmenovými autory listu, v němž vycházejí oslavné komentáře o Andreji Babišovi, které jsou daleko za hranicí dobrého vkusu. Jste také kmenovými autory listu, v němž jsou zveřejňovány účelové úniky ze živých policejních spisů. A jste kmenovými autory listu, ve kterém jsou účelově vytvářeny lživé kauzy na politické konkurenty Andreje Babiše.

Jste to právě Vy, kdo svou přítomností v Lidových novinách legitimizujete jejich zneužívání. Svými články vytváříte falešné zdání, že si tento list udržel demokratickou tradici Karla Čapka a Václava Havla. Přitom tyto osobnosti by nikdy nemohly souhlasit se současným vývojem jak v Lidových novinách, tak v České republice.

Dovolujeme si Vás tímto vyzvat, abyste se k celému problému postavili čelem. Řekněte Lidovým novinám Poslední slovo. V jejich těžké situaci jim pomůžete jedině tím, když se přestanete podílet na jejich dehonestaci. Jde pouze o to přerušit publikaci do doby, než budou tyto noviny opět svobodné.

Věříme, že Vám – stejně jako nám – záleží na tom, abychom v České republice bránili svobodné prostředí a abychom zůstali součástí rodiny demokratických a civilizovaných národů.

Nakonec Vás vyzýváme, abyste bránili i svoje vlastní dobré jméno.

S úctou

Johana Hovorková, předsedkyně spolku Free Czech Media

Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články