OTEVŘENÝ DOPIS: Schůzka s dalajlamou ne, Rhodos ano?

Eric Drooker

Pan Zbyněk Mejta, občan České republiky, se otevřeným dopisem obrací na prezidenta republiky Miloše Zemana, předsedu vlády Bohuslava Sobotku, předsedu Senátu Milana Štěcha a místopředsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka, kteří svým společným prohlášením dali najevo pokračující servilitu k Čínské lidové republice a jejímu komunistickému režimu.

K setkání v sídle Ministerstva kultury, kde 14. dalajlamu přijal ministr kultury Daniel Herman za přítomnosti několika dalších politiků, se v dokumentu mj. uvádí: „Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, kdyby byly kýmkoli takto vnímány.“

Jaképak ale prosím „oficiální politiky“? Sice je až běda nápadně patrné, že kormidlo naší zahraniční politiky se od lidských práv a podpory Tibetu za vydatné spolupráce Hradu už dávno otočilo směrem k hlubokému klanění Číně, ale nic takového, jako oficiální odklon od hodnot z časů, kdy byl dalajlama přijímán českým prezidentem, snad zatím nebylo veřejně deklarováno. Vyjádřil se snad v tom smyslu ministr zahraničí?

Není tedy divu, že v této věci, stejně jako ohledně osobních a oficiálních aktivit si občané (přinejmenším někteří) přejí mít jasno.

Dočká se tedy pan Mejta odpovědi?

CELÝ TEXT DOPISU:

Vážený pane premiére, páni předsedové, prosím, distancujte se, stejně jako od setkání některých našich volených zástupců s dalajlamou, od cesty prezidenta republiky na konferenci „Dialog civilizací“ pořádanou Vladimirem Jakuninem. Ten je, jak známo, na sankčním seznamu našich spojenců.

Účast na této konferenci musí tedy být označena za prezidentovu soukromou aktivitu, neboť není oficiálním postojem České republiky.

Nebo je tomu podle Vás jinak?

Děkuji.

Zbyněk Mejta

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]