„Otevřete, kontrola!“ Policie a ČOI procházely i penziony a hotely. Příslušníci hledali hosty

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Hoteliéři a provozovatelé penzionů nebyli v sobotu ve svých zavřených podnicích sami. Den jim zpříjemnili kontroloři České obchodní inspekce a policisté. Kontroly chodily nejen po restauracích, ale i po horských hotelech a penzionech. Zjišťovaly, jestli tam náhodou nejsou hosté. A nebyli. Alespoň v restauracích kontroloři částečně uspěli. V rámci republiky jich našli otevřených třicet.

Podnikatele to muselo nesmírně potěšit. V zimním období zůstávají ve svých zavřených penzionech a hotelech, musejí topit a udržovat domy v nezamrzlém stavu. Musejí se dívat, jak nemohou v ideálních zimních podmínkách nabídnout lidem ubytování. Protože tak rozhodla vláda. Počítají nekonečné ztráty a přicházejí o poslední zbytky trpělivosti, když musejí sledovat, jak v podstatě nic, co vláda zavedla, nefunguje. Servery, kde mohou žádat o skromnou pomoc, nefungují nebo hoří. Peníze nepřicházejí, náklady a ztráty se hromadí. A do toho jim na dveře zabouchá kontrola z ČOIky s dotazem, jestli náhodou nemají na pokojích nějaké nelegální hosty. Při kontrolách musela být, mírně řečeno, dusná atmosféra.

FORUM 24 (archiv)

Jak si mají podnikatelé v takové situaci připadat? Co se dozvěděli v posledních dnech? Babiš s Tomanem si odhlasovali obskurní kvóty na tuzemské potraviny, čímž se snaží na úkor konkurence dál navýšit zisky svých nebo spřízněných firem, jednoduše donutit lidi, aby více kupovali jejich výrobky, protože jiné nebudou na trhu k dostání. Další zajímavou informací, kterou „týden dal“, je podnikatelský úspěch Andreje Babiše, který dodal státu, jenž shodou okolností také řídí, složky do automobilového paliva za pět miliard korun bez výběrového řízení.

Doslova tragikomický je příběh bezchybného systému dvojministra Karla Havlíčka, který nefunguje. S velkou slávou a sebejistotou Havlíček oznámil start programu, ve kterém mohou poškození podnikatelé v gastronomii žádat o pomoc. Celý týden tvrdil, jak vše funguje skvěle, i když systém v reálu dlouhé hodiny padal, nefungoval, a nakonec spadl celý, protože shořel server. Havlíčka & spol. jednoduše nenapadlo, že lidé, kterým vláda zakázala podnikat a živit své rodiny, budou o tu pomoc skutečně žádat.

Celý týden podnikatelé ve svých zavřených restauracích, hotelech, penzionech a obchodech sledují toto děsivé divadlo v České republice, snaží se ze všech sil žádat přes nefunkční Havlíčkův systém alespoň o nějakou státní pomoc, a nakonec jim v sobotu zabuší na dveře kontrola z ČOIky v doprovodu policistů. Výborně, vládo!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner