Oto Košta: Názor mých voličů nevyvrátíte na základě lží, pomluv a dehonestace

Olomoucký hejtman Oto Košta. (ČTK)

Olomoucký hejtman Oto Košta. | FOTO: ČTK

Oto Košta je zatím posledním politikem hnutí ANO, který se znelíbil jeho předsedovi Andreji Babišovi. Přestože svého „koně“ ministr financí před krajskými volbami vynášel do nebes, v moment, kdy se Košta stal hejtmanem, přišla kritika. A to velmi ostrá. Babiš olomouckého hejtmana označil za nespolehlivého alkoholika a trvá na jeho odstoupení z významné funkce. Přes všechny tyto zkušenosti však stále doktor Košta na svého „šéfa“ nezanevřel a původ problému vidí u jiných lidí. V rozhovoru pro FORUM 24, stále ještě hejtman prozradil, zda hodlá vzdát svůj boj i co si o něm nyní myslí jeho pacienti.

Pane doktore, jaká byla vaše první reakce na snahu vás odvolat z pozice olomouckého hejtmana?

Reakce je taková, že jsem jasně označil důvody, které by měly vést k mému odvolání, za zástupné, a jednoznačně jsem se proto vyjádřil v tom směru, že neodstoupím a tuto snahu neakceptuji.

Věděl jste dopředu, že může podobná situace nastat?

Signály jsem měl již v období kampaně, ale na přímý dotaz mi bylo odpovězeno, že se jedná o spekulace, nikoliv realitu. Dnes již existují důkazy, že tomu tak nebylo.

Setkal jste se s kritikou své práce již dříve, nebo to byl „blesk z čistého nebe“?

S žádnou kritikou své práce jsem ze strany náměstků či zastupitelů nesetkal (a také o ní neexistují např. žádné zmínky v zápisech z jednání Rady Olomouckého kraje), a to až do doby jednání Klubu zastupitelů počátkem února, na který jsem nebyl pozván. Kritiku politickou, nikoliv manažerskou, jsem od neuvolněného radního pana Oklešťka slyšel od mého nástupu do funkce 8. 11. 2016, který od uvedeného data sehrával jednoznačně úlohu „stínového“ hejtmana.

Když o Vás Andrej Babiš řekl, že jste alkoholik, muselo vás to ranit, ne?

Spíše zamrzelo, než ranilo, neboť stále chci věřit a předpokládat, že vycházel z jednostranně negativně podávaných informací o dění v Olomouckém kraji a zpětná vazba tak byla asi spíše dílem PR týmu než jeho osobně. Při problémech, které musí denně řešit, se také domnívám, že tyto lokální problémy jsou pod jeho „rozlišovací schopnost“.

Jak se na vás nyní dívají například vaši pacienti, kteří uvěřili slovům předsedy hnutí ANO?

Lidé, o kterých mluvíte, mě znají od roku 1984 a posuzují mě především podle práce, kterou jsem pro ně odvedl za 33 let působení v regionu v oblasti praktické medicíny pro dospělé, u sportovních klubů, charity, pedagogické činnosti, poradenství v oblasti zdravého životního stylu a prevence onemocnění. Jejich názor je stabilní a nelze ho vyvrátit během 14 dnů na základě lží, pomluv a dehonestace politické kultury na úroveň mafiánských praktik.

Setkal jste se převážně s podporou, nebo převažuje dívání se skrz prsty?

Od lidí – a tedy od voličů – mám obrovskou podporu ve formě osobních kontaktů, mailů, sms zpráv, telefonátů či výzev k organizování peticí. Od tvorů v politice pak převažuje spíše snaha se mi osobně vyhnout, patrně proto, aby se mi nemuseli podívat do očí. Někteří z nich mi totiž v osobním kontaktu řekli, že pokud by museli hlasovat pro mé odvolání, tak už to nebudou moci učinit do konce svého života. Voliči věří, že tak, jako jsem je nezklamal ve volbách 8.10.2016, tak je nezklamu ani teď tím, že bych předčasně odstoupil. Alespoň já odpovědnost a pokoru vůči nim stále mám a cítím!

Hodláte nějak omezit své působení v hnutí ANO, nebo politice vůbec?

Zastupitelstvo Olomouckého kraje proběhne 27. 2. a další moje rozhodnutí se pochopitelně bude odvíjet od jeho průběhu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]