Otočky pokračují. Babiš si nedovede představit, jak by Šmardu představoval ve Vídeňské opeře

ČTK

Premiér Andrej Babiš na schůzi Poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš nadále pokračuje v útocích na ČSSD a na jejího kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu. Ač jej sám na post navrhl, teď tvrdí, že není vhodný a že by sociální demokraté měli navrhnout někoho jiného.

„Nedokážu si vůbec představit, že bych pana Šmardu představoval ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři nebo že bych v Národní galerii říkal francouzskému prezidentovi Macronovi, že tento pán je ministr kultury České republiky,“ napsal ve svém týdenním hlášení Babiš.

Předseda vlády přiznal, že změnil názor. „Je mi vyčítáno, že jsem nejdřív požádal pana prezidenta o jmenování pana Šmardy a že jsem pak změnil názor. Ano, změnil jsem názor a nestydím se za to. A změnil by ho každý z vás, kdo viděl mediální vyjádření pana Šmardy,“ uvedl.

Babiš o situaci kolem ministerstva kultury jednal s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem dnes. Sociální demokraté podle Babiše již pochopili, že trvání na Šmardovi nemá smysl. Pokud chce Šmarda ČSSD pomoci, měl by se vzdát nominace, míní premiér. Hamáček ale uvedl, že po schůzce nedošlo k žádnému posunu.

Hamáček o víkendu na twitteru napsal, že ČSSD trvá na dodržení ústavy, podle které nemá prezident právo hodnotit kandidáty, a koaliční smlouvy, podle které má každá vládní strana právo nominovat své ministry. Podle Babiše ale ústava ani koaliční dohoda nebyly dosud porušeny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner