Ovčáček brání Zemana: Ministr USA se hrbil před Putinem víc

Eric Drooker

Dnes již legendární mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček znovu srdnatě brání svého šéfa. Tvrdí, že americký ministr zahraničí John Kerry se choval vůči ruskému prezidentovi Putinovi mnohem servilněji.  Zemanovo podřízené chování v Kremlu ostře kritizoval především místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který si myslí, že nešlo o nic jiného než o hrbení se před prezidentem Putinem. Ovčáček Kalouskovu kritiku odmítl  s tím, že chování ministra zahraničí USA bylo mnohem horší. „Nezbývá než podotknout, že nadmořská výška pana prezidenta je 187 centimetrů, zatímco Johna Kerryho 193 centimetrů. Americký ministr zahraničí se tak hrbil o pět centimetrů více,“ podotkl prezidentův mluvčí na adresu Kerryho.

Putin slíbil Zemanovi boj proti islámským radikálům

Na pravidelné tiskové konferenci na Pražském hradě mluvčí zopakoval, že Zeman s Putinem mluvil také o nesplacených pohledávkách českých podniků v Rusku nebo o svém návrhu na vytvoření mezinárodních protiteroristických sil, které by měly bojovat především proti islámským radikálům. „Prezident Putin vyslovil tomuto návrhu podporu,“ uvedl Ovčáček. Zeman podle něj bude o tomto návrhu mluvit také v září na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Jsou to všechno jakoby nahodilé útržky o jedné cestě pana prezidenta do zahraničí: kdo se jak hrbil před moskevským pánem, co prezident Zeman chtěl vybojovat ohledně peněz pro české podniky, jak pan Putin podpořil myšlenku mezinárodních protiteroristických sil a podobně. O to všechno ale vůbec nejde a ani výmluvnost mluvčího Ovčáčka, poslední dobou statečně trénovaná čtením četných článků Ferdinanda Peroutky, nemůže zastřít základní problém. Zeman jel do Moskvy v době, kdy tam kvůli ruským výbojům na Ukrajině žádný tak vysoce postavený evropský představitel na ruský státní svátek nejel. Pohledávky českých podniků snad nemusí řešit hlava státu, co je nám po nich. Mezinárodní protiteroristické síly můžeme podpořit tak leda modlitbou vojenských kaplanů, protože lidí a techniky nemáme moc. Je to škoda, ale je to tak, mimo jiné je to výsledek vládnutí minulých vlád, také té Zemanovy.

Pokud jde o hrbení, možná se Kerry spíš snažil sklonit k Putinovi, což je muž malé postavy, to se tak instinktivně dělá. Sarkozy byl také malý a nechával si pod nohy dávat tajně podložku. Putinovi můžeme přičíst ke cti, že podložku nepoužívá. Zemanovi ale za jeho východní iniciativy nemůžeme k dobrému přičíst nic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]