Ovčáček by za svá slova měl být odvolán, říká europoslanec

Eric Drooker

Miloš Zeman bude muset řešit další působení Jiřího Ovčáčka v pozici tiskového mluvčího Hradu. Europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL totiž vyzval prezidenta, aby svého podřízeného odvolal. Důvodem je pondělní uveřejnění článku Ferdinanda Peroutky, který Ovčáček označil za kolaborantský. Přitom právě kvůli tomuto textu byl významný český novinář odeslán do koncentračního tábora.

Lidovecký europoslanec si myslí, že Ovčáčkovo působení na Hradě musí být okamžitě ukončeno. „Pokud je někdo tak nevzdělaný a hloupý a označí za kolaborantský text fejeton, za který se někdo dostal do koncentračního tábora, musí okamžitě ve své funkci skončit,“ uvedl Zdechovský.

Ovčáček nezná historii

S označením textu jako kolaborantského nesouhlasí ani historik Martin Groman. Ten vysvětluje, že článek z dubna 1939 je plný jinotajů a ukrývá mimo jiné vzkaz lidem v Československu, aby nekolaborovali. „I gestapo pochopilo to, co nepochopil pan Ovčáček,“ řekl pro server iDnes.cz Groman. Potvrdil také, že právě za tento článek skončil Peroutka v koncentračním táboře Buchenwald.

Spory zahájil Zeman
Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman.

Hledání neexistujícího článku
Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka. Sdružení proto prezidenta otevřeným dopisem vyzvalo, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Kvůli Zemanovým výrokům zažalovala na konci dubna stát Peroutkova vnučka. Hrad již zveřejnil několik Peroutkových textů, které považuje za kontroverzní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner