Vzhledem ke kritické situaci kolem šíření koronaviru se začalo mluvit o tom, proč doposud nevystoupil prezident Miloše Zeman s projevem ke spoluobčanům. Po dlouhé odmlce nakonec jeho mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že prezidentův projev je natočen a poběží ve čtvrtek večer v 19:25, ale pouze na TV Prima. V reakci na to poslal ředitel ČT Petr Dvořák dopis kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi, kde ho žádal, aby rozhovor mohla odvysílat i veřejnoprávní televize. Hrad ale jeho přání nevyslyšel.
„Snad nejvýznamnější rolí televize veřejné služby v těchto dnech je aktuální zpravodajství týkající se rizik spojených s šířením nového koronaviru a informování veřejnosti o tom, jak se před tímto nebezpečím chránit,“ stojí v dopise. Dále ředitel České televize argumentuje větším dosahem pro diváky i tím, že stejně se postupuje v případě prezidentova vánočního poselství, které vyrábí televize Nova, ale vysílají ho i další média.
Jak se navíc ukázalo, v aktuální krizové situaci se stala Česká televize pro veřejnost klíčovým zdrojem důležitých informací. Jen v neděli sledovalo Události České televize přes dva miliony lidí, což je nejvíc za posledních 15 let. O čtvrt milionu víc než Televizní noviny na Nově a o 1,2 milionu víc než Zprávy na Primě. Celkem si pak zpravodajský kanál ČT24 v tento den naladily více než čtyři miliony diváků.
Přestože byla podle Dvořákových slov ČT připravena vysílat projev prezidenta souběžně s TV Prima, odmítnutí spolupráce se rozhodla nakonec vyřešit vysíláním projevu formou zpravodajského sestřihu v hlavní zpravodajské relaci. „Česká televize vždy přináší zásadní projevy politiků a tiskové konference a díky svému zásahu je zprostředkuje nejširšímu počtu diváků,“ zdůrazňuje Dvořák ve svém posledním vyjádření, které poskytl deníku FORUM 24.