Hrad odmítl ČT. Prezidentův projev odvysílá pouze Prima

repro youtube.com

Prezident ČR Miloš Zeman | FOTO: repro youtube.com

Vzhledem ke kritické situaci kolem šíření koronaviru se začalo mluvit o tom, proč doposud nevystoupil prezident Miloše Zeman s projevem ke spoluobčanům. Po dlouhé odmlce nakonec jeho mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že prezidentův projev je natočen a poběží ve čtvrtek večer v 19:25, ale pouze na TV Prima. V reakci na to poslal ředitel ČT Petr Dvořák dopis kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi, kde ho žádal, aby rozhovor mohla odvysílat i veřejnoprávní televize. Hrad ale jeho přání nevyslyšel.

„Snad nejvýznamnější rolí televize veřejné služby v těchto dnech je aktuální zpravodajství týkající se rizik spojených s šířením nového koronaviru a informování veřejnosti o tom, jak se před tímto nebezpečím chránit,“ stojí v dopise. Dále ředitel České televize argumentuje větším dosahem pro diváky i tím, že stejně se postupuje v případě prezidentova vánočního poselství, které vyrábí televize Nova, ale vysílají ho i další média.

Dopis ředitele ČT Petra Dvořáka kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi

 

Jak se navíc ukázalo, v aktuální krizové situaci se stala Česká televize pro veřejnost klíčovým zdrojem důležitých informací. Jen v neděli sledovalo Události České televize přes dva miliony lidí, což je nejvíc za posledních 15 let. O čtvrt milionu víc než Televizní noviny na Nově a o 1,2 milionu víc než Zprávy na Primě. Celkem si pak zpravodajský kanál ČT24 v tento den naladily více než čtyři miliony diváků.

Přestože byla podle Dvořákových slov ČT připravena vysílat projev prezidenta souběžně s TV Prima, odmítnutí spolupráce se rozhodla nakonec vyřešit vysíláním projevu formou zpravodajského sestřihu v hlavní zpravodajské relaci. „Česká televize vždy přináší zásadní projevy politiků a tiskové konference a díky svému zásahu je zprostředkuje nejširšímu počtu diváků,“ zdůrazňuje Dvořák ve svém posledním vyjádření, které poskytl deníku FORUM 24.

Pavel Hofman

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner